Jämtland · Sverige

Åre

Från byn vid Åresjön till det öppna fjället ovanför: läs Åres prognos på olika höjder innan du planerar skiddagen.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Öppnar snart
Liftar
0 av 16 öppnaÅre · Åre by
  • Åre · Björnen 0 av 13 öppna
  • Åre · Högzon 0 av 7 öppna
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
0 cmvid Åre by · skidortens rapport
Säsong
Öppnar 11 dec. · om 38 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 3 nov. 2026
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Sidan gäller Åre by, Högzon och sammanlänkade Björnen. Duved/Tegefjäll är ett separat skidområde västerut. Ett gemensamt SkiPass gör inte väder- eller liftrapporter utbytbara.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Åre

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

2 – 5 °C · 800 m · 3 nov. – 5 nov.

MET Norway · Utfärdad 3 nov. 17:30

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Nivåerna 400, 800 och 1 200 m utgår från en representativ punkt vid 63,4125° N, 13,0335° E. Det är höjdanpassade prognoser, inte väderstationer eller en prognos för varje pist. Den högsta nivån ligger under Åreskutans topp.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 3 nov. 2026 17:30 · Europe/Stockholm · MET Norway

Timprognos för temperatur4,5 °C
Timprognos för temperatur−2°0°7°3 nov. 215 nov. 20
Prognosvärden timme för timme
Åre · 800 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
3 nov. 2026 21:004,5098,97,3
3 nov. 2026 22:004,5099,37,7
3 nov. 2026 23:004,5098,58,4
4 nov. 2026 00:004,4098,48,8
4 nov. 2026 01:004,4099,19,3
4 nov. 2026 02:004,5098,810,8
4 nov. 2026 03:004,2098,210,8
4 nov. 2026 04:004,2098,610,1
4 nov. 2026 05:004,2098,910,4
4 nov. 2026 06:004,1098,79,8
4 nov. 2026 07:004,20969,3
4 nov. 2026 08:004,2095,28,8
4 nov. 2026 09:004,2093,89,6
4 nov. 2026 10:004,3093,110,7
4 nov. 2026 11:004,5090,110,4
4 nov. 2026 12:004,4095,38,9
4 nov. 2026 13:004,6091,89
4 nov. 2026 14:004,50968,7
4 nov. 2026 15:004,3097,79,6
4 nov. 2026 16:004,2097,610,1
4 nov. 2026 17:004,20,19610,9
4 nov. 2026 18:004,10,196,311,6
4 nov. 2026 19:004,10,296,711,5
4 nov. 2026 20:004,20,49811,2
4 nov. 2026 21:004,10,39910,3
4 nov. 2026 22:004,4094,311,3
4 nov. 2026 23:003,208711,5
5 nov. 2026 00:002,5089,99,5
5 nov. 2026 01:002,10899
5 nov. 2026 02:001,9088,29,1
5 nov. 2026 03:001,8087,19,1
5 nov. 2026 04:001,8086,58,9
5 nov. 2026 05:001,8086,48,9
5 nov. 2026 06:001,8086,58,8
5 nov. 2026 07:001,8086,68,8
5 nov. 2026 08:001,9086,38,8
5 nov. 2026 09:001,9086,48,7
5 nov. 2026 10:002085,48,4
5 nov. 2026 11:002,1084,98,1
5 nov. 2026 12:002,2085,77,8
5 nov. 2026 13:002,2087,77,7
5 nov. 2026 14:002,2087,17,9
5 nov. 2026 15:002,1087,48
5 nov. 2026 16:001,9088,47,6
5 nov. 2026 17:001,8089,67
5 nov. 2026 18:001,7091,86,5
5 nov. 2026 19:001,6094,15,9
5 nov. 2026 20:001,5094,55,8
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
— mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/46 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,1 °C · 46 h

3 nov. 2026 15:30 → 3 nov. 2026 17:30

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: MET Norway · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Stockholm

400 m6,9°C800 m4,5°C1 200 m2,1°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

3 nov. 21:00 → 4 nov. 21:00

400 m

— mm vattenekvivalent

Hela tidsfönstret saknas · Täckning: 22/24 h

800 m

— mm vattenekvivalent

Hela tidsfönstret saknas · Täckning: 22/24 h

1 200 m

— mm vattenekvivalent

Hela tidsfönstret saknas · Täckning: 22/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

400 m

0 h · Lämpligt väder · 9/11 bedömda timmar

21—Över gränsvärdet · 6,7°C
22?Saknas
23—Över gränsvärdet · 6,7°C
00—Över gränsvärdet · 6,6°C
01?Saknas
02—Över gränsvärdet · 6,7°C
03—Över gränsvärdet · 6,3°C
04—Över gränsvärdet · 6,4°C
05—Över gränsvärdet · 6,4°C
06—Över gränsvärdet · 6,3°C
07—Över gränsvärdet · 6,1°C
800 m

0 h · Lämpligt väder · 9/11 bedömda timmar

21—Över gränsvärdet · 4,3°C
22?Saknas
23—Över gränsvärdet · 4,3°C
00—Över gränsvärdet · 4,2°C
01?Saknas
02—Över gränsvärdet · 4,3°C
03—Över gränsvärdet · 3,9°C
04—Över gränsvärdet · 4°C
05—Över gränsvärdet · 4°C
06—Över gränsvärdet · 3,9°C
07—Över gränsvärdet · 3,7°C
1 200 m

0 h · Lämpligt väder · 9/11 bedömda timmar

21—Över gränsvärdet · 1,9°C
22?Saknas
23—Över gränsvärdet · 1,9°C
00—Över gränsvärdet · 1,7°C
01?Saknas
02—Över gränsvärdet · 1,9°C
03—Över gränsvärdet · 1,5°C
04—Över gränsvärdet · 1,6°C
05—Över gränsvärdet · 1,6°C
06—Över gränsvärdet · 1,5°C
07—Över gränsvärdet · 1,3°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

4,5°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur4,5 °C
Timprognos för temperatur−2°0°7°3 nov. 215 nov. 20
800 m · Europe/Stockholm
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
3 nov. 20264,5° / 4,5°0 mm (3 h)
4 nov. 20263,2° / 4,6°1,1 mm (24 h)
5 nov. 20261,5° / 2,5°0 mm (21 h)

Leverantörens uppdatering: 3 nov. 17:30 · Hämtat: 3 nov. 18:17 · Europe/Stockholm

MET Norway ↗
Orientering på berget
400 m800 m1 200 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 21:00 — 5 nov. 2026 19:0046 h · 800 m · Europe/Stockholm

Timmar mellan leverantörens uppdateringar2 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
−0,1 °CTidigare prognos: 3,4 °C
Senaste prognos: 3,3 °C
Total nederbördPrognos
+0,2 mmTidigare prognos: 0,9 mm
Senaste prognos: 1,1 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
Saknas
Timmar med lämpligt väderModellerat
Saknas
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos3,4 °C3,3 °C−0,1 °C
Total nederbördPrognos0,9 mm1,1 mm+0,2 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat——Saknas
Timmar med lämpligt väderModellerat——Saknas

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

400 mAktuell prognos3 nov. 2026 17:30
800 mAktuell prognos3 nov. 2026 17:30
1 200 mAktuell prognos3 nov. 2026 17:30

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SkiStar · Åre

Åre · are-byRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
are-by · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
are-by · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gästrappet)0
are-by · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
are-by · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Source-listed sector inventory; season-open is not current public operation. Piste summary and named rows disagree, so the listed piste inventory is incomplete.

Liftstatus
  • VM8:an · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Stjärnliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • VM6:an · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Hummelliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Fjällgårdsexpressen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Ullådalsliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Ullådalsliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Rödkulleliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Rödkulleliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Bräckeliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Tottliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Rödhakeliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Ripanliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Ripanliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Bergbanan · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Rullband - Rödkullen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
Piststatus
  • Ullåmon · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Ripan · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Valles äventyrsbana · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Rödhaken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Ullåhöa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Ullådraget · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Långsvängen Lågzon · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Ripleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Röde orm · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Liten Röd · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Rödkulleleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Worldcupleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Åreleden lågzon · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Bräckeleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • VM leden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Tottbryggan · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Fjällblicken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Rödingen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Rödbäcken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Rödbranten · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Lundsrappet · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Gästrappet · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • VMStörtloppet · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Worldcupbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Månbranten · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Stjärnbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Snobbrännan · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Tvättbrädan · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Pelikansvängen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Tottbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Bibbos brant · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Störtloppet Lågzon · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Slalombacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Hummelbranten · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • 48,46,34 Valles Ski Adventure · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Garden (belyst parkområde) · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Snow Park Grön linje · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • SkiStar Snow Park Svart linje · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • SkiStar Snow Park Röd linje · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • SkiStar Snow Park Blå linje · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • SkiStar Snow Park Blå linje Pepsi · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
Officiell källa ↗
Åre · HögzonRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 7

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Högzon · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
Högzon · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Störtloppet HZ)0
Högzon · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Högzon · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Source-listed sector inventory; season-open is not current public operation.

Liftstatus
  • Kabinbanan · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Gondolen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Stendalsliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Nedre Tväråvalvsliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Nedre Tväråvalvsliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Övre Tväråvalvsliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Tusenmetersliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
Piststatus
  • Stendalsleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Åreleden Högzon · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Svartbergsleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Tväråleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Solravinen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Renleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Kabinleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Långsvängen högzon · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Störtloppet Högzon · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Röda Rappet · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Tusenmetersbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Fjällbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Tväråvalvsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Stendalsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Långbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
Officiell källa ↗
Åre · BjörnenRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 13

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Björnen · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation0
Björnen · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen)0
Björnen · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Björnen · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Source-listed sector inventory; season-open is not current public operation.

Liftstatus
  • Sadelexpressen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Högåsliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Hermelinenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Björnenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Järvenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Vikliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Getvalsliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Lokattliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Vargenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Mårdenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Nalleliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Copperhill liften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Vesslan Rullband - Björnen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
Piststatus
  • Hermelinbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Vargenbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Lokattsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Mårdbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Nallebacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Örnleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Örnbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Björnenleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Fröåsvängen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Sadelbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Sadelleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Björnbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Järvbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Järvsvängen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Björnlandet · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Getvalsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Viksvängen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Högåsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Åre

Åre · are-by3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
are-by · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
are-by · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gästrappet)0
are-by · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
are-by · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Åre · Högzon3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 7

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Högzon · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
Högzon · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Störtloppet HZ)0
Högzon · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Högzon · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Åre · Björnen3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 13

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Björnen · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation0
Björnen · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen)0
Björnen · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Björnen · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Frågor om berget

Så läser du prognosen

Hur mycket snö väntas i Åre?

Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.

Hur stort är snödjupet i Åre?

Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.

Hur långt i förväg kan jag planera?

Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.

Varifrån kommer väderprognosen?

Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Jämtland · Sverige

Lär känna berget

Åre kombinerar åkningen ovanför byn med de flackare backarna i Björnen. Högfjället, den skogsklädda lägre terrängen och byn vid sjön ger olika sammanhang när du läser prognosen.

Berget ovanför byn
Åreskutan · 1 420 m[2]
Sjöns höjd
Åresjön · 372 m[2]
Resa med tåg
Järnvägsstation i Åre by[2]
Sammanlänkade områden
Åre by och Björnen[3]

Inför din skiddag

Gäller prognosen även Duved och Tegefjäll?

Nej. Prognosen utgår från Åre. Duved och Tegefjäll bildar ett annat sammanlänkat område väster om byn. Ett gemensamt liftkort räcker inte för att använda samma punktprognos eller slå ihop liftantal.[3]

Varför jämföra byn med högre höjder?

Prognosen förändras med den begärda höjden. Jämför samma timme på 400, 800 och 1 200 m, särskilt temperatur, vind och nederbörd. Värdena beskriver modellerat väder, inte uppmätt snötäcke.[6]

Visar liftrapporterna vad som går just nu?

Den anslutna SkiStar-källan räknar liftar öppna för säsongen. De sparade sektorrapporterna saknar bekräftad observationstid. De visas som källrapporterade värden; se SkiStars officiella sida för den senaste driftinformationen.[4]

Vilken pistkarta ska jag använda?

Välj kartan för ditt område: Åre by, Björnen eller Duved/Tegefjäll. SkiStar publicerar dem separat. Kartan visar var pister och liftar finns; öppningar hör till operatörens statusrapport.[5]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Åre · SkidområdenSkiStar
  2. Åre · Fakta och områdesinformationÅre Sweden
  3. Åre · Liftkort och områdenÅre Sweden
  4. Åre · Väder-, lift- och pistrapportSkiStar
  5. Åre · PistkartorSkiStar
  6. MET Norway Locationforecast · Dokumentation för väderprognoserMET Norway
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.