Tyrolen · Österrike

Brixen im Thale

Brixen im Thale är en ingång till SkiWelt med gondoler på båda sidor om dalen.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 13 öppnaSkiWelt Brixen im Thale · source-listed lifts and marked pistes
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Det gemensamma skidområdet omfattar flera orter; totalsiffrorna gäller inte enbart denna ort. Kontrollera öppna förbindelser i den officiella rapporten.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Brixen im Thale

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Brixen im Thale

Vädret framöver
Prognos finns

−3 – 11 °C · 1 300 m · 3 nov. – 5 nov.

MET Norway · Utfärdad 3 nov. 14:17

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Värdena på 800, 1300, 1800 m är höjdanpassade modellprognoser vid turistbyrån, inte separata väderstationer. Ortens höjd på operatörens karta är inte en mätning vid punkten.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17 · Europe/Vienna · MET Norway

Timprognos för temperatur0,4 °C
Timprognos för temperatur−6°0°14°3 nov. 235 nov. 22
Prognosvärden timme för timme
Brixen im Thale · 1 300 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
3 nov. 2026 23:000,4096,31,3
4 nov. 2026 00:000,3097,51,1
4 nov. 2026 01:000098,41
4 nov. 2026 02:00−0,80980,8
4 nov. 2026 03:00−1,2097,30,8
4 nov. 2026 04:00−1,2095,30,9
4 nov. 2026 05:00−1,6092,51,1
4 nov. 2026 06:00−1,90881,1
4 nov. 2026 07:00−1,5086,20,9
4 nov. 2026 08:000,1082,10,8
4 nov. 2026 09:002,1078,20,7
4 nov. 2026 10:003,50750,7
4 nov. 2026 11:004,8072,11,1
4 nov. 2026 12:006069,61,2
4 nov. 2026 13:006,6068,91,6
4 nov. 2026 14:007,1068,31,7
4 nov. 2026 15:006,9069,81,8
4 nov. 2026 16:005,3080,41,3
4 nov. 2026 17:002,50870,8
4 nov. 2026 18:001,5088,60,9
4 nov. 2026 19:000,6089,11
4 nov. 2026 20:00−0,4085,31,2
4 nov. 2026 21:00−1,2081,81,3
4 nov. 2026 22:00−2083,81,4
4 nov. 2026 23:00−2,4083,91,6
5 nov. 2026 00:00−2,7084,61,8
5 nov. 2026 01:00−2,7083,32,1
5 nov. 2026 02:00−2,8082,72,2
5 nov. 2026 03:00−2,9081,92,1
5 nov. 2026 04:00−2,9081,42
5 nov. 2026 05:00−3081,41,9
5 nov. 2026 06:00−3,1081,41,9
5 nov. 2026 07:00−3080,51,9
5 nov. 2026 08:00−0,60722
5 nov. 2026 09:004,5063,11,6
5 nov. 2026 10:008050,10,9
5 nov. 2026 11:009,5048,70,8
5 nov. 2026 12:0010,4049,11
5 nov. 2026 13:0011049,91,2
5 nov. 2026 14:0011,1050,51,1
5 nov. 2026 15:0010,7053,30,9
5 nov. 2026 16:008,5066,70,8
5 nov. 2026 17:005,9068,60,5
5 nov. 2026 18:004,6070,40,8
5 nov. 2026 19:003070,10,8
5 nov. 2026 20:001,9068,40,7
5 nov. 2026 21:001,3066,10,8
5 nov. 2026 22:001,10650,9
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
15/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
12 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: 0 °C · 56 h

3 nov. 2026 14:17 → 3 nov. 2026 14:17

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: MET Norway · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Vienna

800 m3,1°C1 300 m0,4°C1 800 m−2,9°C0°C · ≈ 1 361 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 361 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

3 nov. 23:00 → 4 nov. 23:00

800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 300 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23—Över gränsvärdet · 2,7°C
00—Över gränsvärdet · 2,7°C
01—Över gränsvärdet · 2,4°C
02—Över gränsvärdet · 1,6°C
03—Över gränsvärdet · 1,1°C
04—Över gränsvärdet · 1°C
05—Över gränsvärdet · 0,4°C
06—Över gränsvärdet · −0,3°C
07—Över gränsvärdet · −0°C
1 300 m

3 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23—Över gränsvärdet · −0°C
00—Över gränsvärdet · −0°C
01—Över gränsvärdet · −0,3°C
02—Över gränsvärdet · −1,1°C
03—Över gränsvärdet · −1,6°C
04—Över gränsvärdet · −1,7°C
05✓Lämpligt väder · −2,3°C
06✓Lämpligt väder · −2,9°C
07✓Lämpligt väder · −2,7°C
1 800 m

9 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23✓Lämpligt väder · −3,3°C
00✓Lämpligt väder · −3,3°C
01✓Lämpligt väder · −3,6°C
02✓Lämpligt väder · −4,4°C
03✓Lämpligt väder · −4,9°C
04✓Lämpligt väder · −5°C
05✓Lämpligt väder · −5,6°C
06✓Lämpligt väder · −6,2°C
07✓Lämpligt väder · −5,9°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

0,4°
Modellerat

Snötillverkningspotential

15 / 48 h

Längsta köldfönster: 12 h

Timprognos för temperatur0,4 °C
Timprognos för temperatur−6°0°14°3 nov. 235 nov. 22
1 300 m · Europe/Vienna
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
3 nov. 20260,4° / 0,4°0 mm (1 h)
4 nov. 2026−2,4° / 7,1°0 mm (24 h)
5 nov. 2026−3,1° / 11,1°0 mm (23 h)

Leverantörens uppdatering: 3 nov. 14:17 · Hämtat: 3 nov. 16:31 · Europe/Vienna

MET Norway ↗
Orientering på berget
800 m1 300 m1 800 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.

Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 23:00 — 6 nov. 2026 07:0056 h · 1 300 m · Europe/Vienna

Timmar mellan leverantörens uppdateringar0 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0 °CTidigare prognos: 2 °C
Senaste prognos: 2 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 17 h
Senaste prognos: 17 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos2 °C2 °C+0 °C
Total nederbördPrognos0 mm0 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat17 h17 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

800 mAktuell prognos3 nov. 2026 14:17
1 300 mAktuell prognos3 nov. 2026 14:17
1 800 mAktuell prognos3 nov. 2026 14:17

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SkiWelt · scoped village map operations

SkiWelt Brixen im Thale · källans liftlista and marked pistesRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 13

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Source-listed map items only. No item observation time or verification of ski access.

Liftstatus
  • 1 · 6er Gondelbahn Hochbrixen · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 2 · Kälbersalvenbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 3 · Zinsbergbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 4 · Poldangerlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 6 · Jochbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 7 · Filzbodenbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 8 · Würstlexpress · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 9 · Übungslift Hochbrixen · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 10 · Skischullift Hochbrixen · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 11 · 8er- SkiWeltbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 12 · Sonnenlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 17 · Schusterbühellift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 18 · Sonnenband · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
Piststatus
  • 1 · Kaslach Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 7 · Umfahrung · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 1b · Brixen Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 1c · Tanzer Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 2 · Kälberalm Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 2a · Hochbrixen Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 2b · Kälberalm Südabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 2 · Rennstrecke Brixen · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 2c · Südabfahrt-Hohe Salve · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 3 · Zinsbergabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 4 · Poldanger Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 6a · Holzalm Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 6 · Joch Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 7a · Filzboden Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 7 · Filzboden Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 7 · Geschwindigkeitsmessstrecke Brixen · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 7a · Filzboden Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 9 · Übungslift Hochbrixen Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 10 · Skischullift Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 11 · Kandleralm Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 11 · Umfahrung Marast · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 16a · Götschen Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 17 · Schusterbühel Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
  • 6a · Umfahrung Otten · Rapporterat stängt · Källinformation: Source state has no observation time; ski access is unverified.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiWelt · scoped village map operations

SkiWelt Brixen im Thale · källans liftlista and marked pistes3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 13

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Frågor om berget

Så läser du prognosen

Hur mycket snö väntas i Brixen im Thale?

Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.

Hur stort är snödjupet i Brixen im Thale?

Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.

Hur långt i förväg kan jag planera?

Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.

Varifrån kommer väderprognosen?

Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Tyrolen · Österrike

Lär känna berget

Landskapet är schematiskt, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Läge
Brixen im Thale · 794 m[3]
Skidområde
SkiWelt Wilder Kaiser–Brixental[1]
Prognospunkt
Brixen im Thale[2]

Inför din skiddag

Är detta hela skidområdet?

Nej. SkiWelt Wilder Kaiser–Brixental omfattar flera orter; siffrorna är inte en lokal inventering.[1]

Är förbindelserna öppna?

Kontrollera den officiella lift- och pistrapporten före avfärd. En karta bekräftar inte att något är öppet.[4]

Är höjdprognoserna observationer?

Nej. De är modellvärden anpassade till tre höjder vid en representativ punkt.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Brixen im Thale · SkidområdeSkiWelt
  2. Brixen im Thale · Läge och höjdKitzbüheler Alpen
  3. SkiWelt · PistkartaSkiWelt
  4. SkiWelt · Lift- och piststatusSkiWelt
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.