Haute-Savoie · Franska Alperna · Frankrike
Châtel
Châtel är en by i franska Alperna inom Portes du Soleil.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Inte rapporterat
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: De namngivna liftarna och pisterna är ett granskat lokalt urval, inte en totalsiffra.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
Châtel
−3 – 9 °C · 1 700 m · 3 nov. – 5 nov.
MET Norway · Utfärdad 3 nov. 14:17
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Prognoserna på 1 200, 1 700 och 2 200 m är höjdjusterade modellvärden vid CHATEL NIVO (46,225167° N, 6,797167° Ö), inte separata observationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17 · Europe/Paris · MET Norway
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 3 nov. 2026 22:00 | −3,3 | 0 | 98,3 | 0,9 |
| 3 nov. 2026 23:00 | −3,1 | 0 | 96,9 | 0,8 |
| 4 nov. 2026 00:00 | −2,3 | 0 | 90,1 | 0,8 |
| 4 nov. 2026 01:00 | −1,6 | 0 | 85,8 | 0,7 |
| 4 nov. 2026 02:00 | −1,1 | 0 | 83,6 | 0,8 |
| 4 nov. 2026 03:00 | −0,7 | 0 | 82,1 | 0,8 |
| 4 nov. 2026 04:00 | −0,4 | 0 | 80 | 0,7 |
| 4 nov. 2026 05:00 | −0,3 | 0 | 78,2 | 0,7 |
| 4 nov. 2026 06:00 | −0,4 | 0 | 76,9 | 0,7 |
| 4 nov. 2026 07:00 | −0,8 | 0 | 76,5 | 0,9 |
| 4 nov. 2026 08:00 | −0,2 | 0 | 77,4 | 1 |
| 4 nov. 2026 09:00 | 2,7 | 0 | 69,5 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 10:00 | 4,6 | 0 | 61,1 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 11:00 | 5,5 | 0 | 58 | 1,5 |
| 4 nov. 2026 12:00 | 6,3 | 0 | 54,5 | 1,7 |
| 4 nov. 2026 13:00 | 6,6 | 0 | 52,5 | 1,9 |
| 4 nov. 2026 14:00 | 6,7 | 0 | 52,1 | 1,6 |
| 4 nov. 2026 15:00 | 6,3 | 0 | 52,6 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 16:00 | 5,1 | 0 | 60,5 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 17:00 | 2,2 | 0 | 72,5 | 1 |
| 4 nov. 2026 18:00 | 1,7 | 0 | 70,5 | 1,1 |
| 4 nov. 2026 19:00 | 1 | 0 | 70,3 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 20:00 | 0,4 | 0 | 73,4 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 21:00 | −0,7 | 0 | 75,7 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 22:00 | −0,9 | 0 | 76,2 | 1,5 |
| 4 nov. 2026 23:00 | −1 | 0 | 76,8 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 00:00 | −1,3 | 0 | 77,2 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 01:00 | −1,4 | 0 | 77,2 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 02:00 | −1,3 | 0 | 76,5 | 1,8 |
| 5 nov. 2026 03:00 | −1,1 | 0 | 75,6 | 1,9 |
| 5 nov. 2026 04:00 | −0,7 | 0 | 75,5 | 2 |
| 5 nov. 2026 05:00 | −0,8 | 0 | 75,9 | 1,9 |
| 5 nov. 2026 06:00 | −0,6 | 0 | 75,8 | 2,1 |
| 5 nov. 2026 07:00 | −0,6 | 0 | 75,5 | 2 |
| 5 nov. 2026 08:00 | 0,4 | 0 | 73,8 | 1,9 |
| 5 nov. 2026 09:00 | 4,1 | 0 | 64,8 | 1,8 |
| 5 nov. 2026 10:00 | 6,9 | 0 | 52,7 | 1,6 |
| 5 nov. 2026 11:00 | 8 | 0 | 49,1 | 1,4 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 8,8 | 0 | 48,5 | 1,4 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 9,3 | 0 | 48,6 | 1,4 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 9,3 | 0 | 50,5 | 1,6 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 8,5 | 0 | 56,1 | 1,4 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 7,6 | 0 | 65,3 | 1,1 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 4,8 | 0 | 74 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 18:00 | 3,4 | 0 | 72,9 | 0,9 |
| 5 nov. 2026 19:00 | 2,8 | 0 | 71,6 | 1,2 |
| 5 nov. 2026 20:00 | 2 | 0 | 72,4 | 1,3 |
| 5 nov. 2026 21:00 | 1,3 | 0 | 75 | 1,6 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 22/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 11 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Jämförbar prognoshistorik saknas ännu.
Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Källa: MET Norway · CC BY 4.0
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−6,7°C
Vind: 0,9 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 14:17−3,3°C
Vind: 0,9 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 14:17−0,7°C
Vind: 0,9 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 14:17Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
3 nov. 22:00 → 4 nov. 22:00
1 200 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 700 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 200 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar
10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar
10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
−3,3°Snötillverkningspotential
22 / 48 hLängsta köldfönster: 11 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 3 nov. 2026 | −3,3° / −3,1° | 0 mm (2 h) |
| 4 nov. 2026 | −2,3° / 6,7° | 0 mm (24 h) |
| 5 nov. 2026 | −1,4° / 9,3° | 0 mm (22 h) |
Leverantörens uppdatering: 3 nov. 14:17 · Hämtat: 3 nov. 16:32 · Europe/Paris
MET Norway ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
Tidigare prognos saknas för den här jämförelsen.
Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17
Hämtad: 3 nov. 2026 16:32
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Intermaps · selected Portes du Soleil resort operations
Châtel — map-reviewed lift and piste subsetRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2026-11-03T21:09:02
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Partial map-reviewed inventory; 0 reviewed records absent from this response. Missing records have no inferred operating state.
Liftstatus
- TSD DU LINGA · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
- TSD GABELOU · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
- TS PETIT-CHÂTEL · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
- TSD DE PRÉ LA JOUX · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
- TAPIS DE PRÉ LA JOUX · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
- TC SUPER-CHÂTEL · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
- TSD MORCLAN · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
Piststatus
- LE STADE DU LINGA · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
- LE LINGA SUPERIEURE · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
- PRÉ LA JOUX SUPERIEURE · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Intermaps · selected Portes du Soleil resort operations
Châtel — map-reviewed lift and piste subset3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2026-11-03T21:09:02
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Frågor om berget
Så läser du prognosen
Hur mycket snö väntas i Châtel?
Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.
Hur stort är snödjupet i Châtel?
Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.
Hur långt i förväg kan jag planera?
Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.
Varifrån kommer väderprognosen?
Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Den egna schematiska bergsbyn är varken karta eller bild av aktuella förhållanden.
Inför din skiddag
Täcker rapporten hela Portes du Soleil?
Nej. De namngivna anläggningarna är ett granskat urval från Châtel, inte en totalsiffra.[1]
Gäller stationens snödjup hela området?
Nej. Det är snödjup på marken vid en station; kontrollera observationstid och aktualitet.[2]
Betyder en planerad öppning att det är öppet?
Nej. En planerad öppning bekräftar inte aktuell drift; kontrollera den officiella rapporten.[1]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Châtel · Lift- och piststatusChâtel Tourisme
- Météo-France · Châtel NIVO · SnörapportMétéo-France
När åker du till bergen?
Välj dina datum för att följa vädret inför resan.