Savoie · France

Hauteluce Val Joly

Hauteluce Val Joly är en ingång till Évasion Mont-Blanc. Prognosen använder en punkt i Belleville locality.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
0 cmvid La Ruelle (1600 m) · mätstation
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Cordon har separat tillträde. Les Contamines och Hauteluce Val Joly delar skidområde; Les Saisies är ett annat område. Kontrollera drift och förbindelser.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Hauteluce Val Joly

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Hauteluce Val Joly

Vädret framöver
Prognos finns

−4 – 8 °C · 1 800 m · 3 nov. – 5 nov.

MET Norway · Utfärdad 3 nov. 18:20

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Värdena på 1250, 1800, 2400 m är höjdanpassade modellprognoser vid en representativ punkt, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 3 nov. 2026 18:20 · Europe/Paris · MET Norway

Timprognos för temperatur−1,9 °C
Timprognos för temperatur−6°0°10°3 nov. 235 nov. 22
Prognosvärden timme för timme
Hauteluce Val Joly · 1 800 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
3 nov. 2026 23:00−1,9079,81,4
4 nov. 2026 00:00−2,2080,21,5
4 nov. 2026 01:00−2,8081,61,5
4 nov. 2026 02:00−2,9082,41,4
4 nov. 2026 03:00−3083,11,5
4 nov. 2026 04:00−3083,51,4
4 nov. 2026 05:00−2,90841,5
4 nov. 2026 06:00−3,1084,11,7
4 nov. 2026 07:00−3,5083,11,8
4 nov. 2026 08:00−2,7082,72,2
4 nov. 2026 09:001,8073,72,7
4 nov. 2026 10:004055,72,8
4 nov. 2026 11:004,5051,23,2
4 nov. 2026 12:005048,33,4
4 nov. 2026 13:005,2048,63,2
4 nov. 2026 14:005,2049,13,1
4 nov. 2026 15:004,6052,43,1
4 nov. 2026 16:003,4059,82,9
4 nov. 2026 17:001,8068,22,4
4 nov. 2026 18:000,5073,42,2
4 nov. 2026 19:00−0,8078,42,1
4 nov. 2026 20:00−2081,72,3
4 nov. 2026 21:00−2085,12,6
4 nov. 2026 22:00−2,1086,82,7
4 nov. 2026 23:00−2,1086,32,7
5 nov. 2026 00:00−2,5086,92,7
5 nov. 2026 01:00−2,6086,52,7
5 nov. 2026 02:00−1,7083,63
5 nov. 2026 03:00−1,2082,42,9
5 nov. 2026 04:00−1,4083,12,8
5 nov. 2026 05:00−1,2081,73
5 nov. 2026 06:00−1080,52,9
5 nov. 2026 07:00−0,6079,72,8
5 nov. 2026 08:00−0,1078,52,9
5 nov. 2026 09:002,8066,73,3
5 nov. 2026 10:004,7059,33,2
5 nov. 2026 11:006,4054,13,3
5 nov. 2026 12:007,4050,83,2
5 nov. 2026 13:007,80503
5 nov. 2026 14:007,3052,42,9
5 nov. 2026 15:007,1053,32,8
5 nov. 2026 16:006,2059,52,5
5 nov. 2026 17:003,2069,21,7
5 nov. 2026 18:001,1074,91,8
5 nov. 2026 19:000080,72
5 nov. 2026 20:00−0,6085,52
5 nov. 2026 21:00−1,7087,52,1
5 nov. 2026 22:00−2,3087,62,1
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
25/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
13 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: 0 °C · 56 h

3 nov. 2026 14:17 → 3 nov. 2026 18:20

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: MET Norway · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 250 m1,4°C1 800 m−1,9°C2 400 m−5,5°C0°C · ≈ 1 483 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 483 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

3 nov. 23:00 → 4 nov. 23:00

1 250 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 400 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 250 m

0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23—Över gränsvärdet · −0,3°C
00—Över gränsvärdet · −0,6°C
01—Över gränsvärdet · −1,1°C
02—Över gränsvärdet · −1,1°C
03—Över gränsvärdet · −1,2°C
04—Över gränsvärdet · −1,1°C
05—Över gränsvärdet · −1°C
06—Över gränsvärdet · −1,2°C
07—Över gränsvärdet · −1,6°C
1 800 m

9 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23✓Lämpligt väder · −3,5°C
00✓Lämpligt väder · −3,8°C
01✓Lämpligt väder · −4,3°C
02✓Lämpligt väder · −4,3°C
03✓Lämpligt väder · −4,4°C
04✓Lämpligt väder · −4,3°C
05✓Lämpligt väder · −4,2°C
06✓Lämpligt väder · −4,4°C
07✓Lämpligt väder · −4,8°C
2 400 m

9 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23✓Lämpligt väder · −7°C
00✓Lämpligt väder · −7,2°C
01✓Lämpligt väder · −7,7°C
02✓Lämpligt väder · −7,8°C
03✓Lämpligt väder · −7,8°C
04✓Lämpligt väder · −7,8°C
05✓Lämpligt väder · −7,7°C
06✓Lämpligt väder · −7,9°C
07✓Lämpligt väder · −8,3°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

−1,9°
Modellerat

Snötillverkningspotential

25 / 48 h

Längsta köldfönster: 13 h

Timprognos för temperatur−1,9 °C
Timprognos för temperatur−6°0°10°3 nov. 235 nov. 22
1 800 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
3 nov. 2026−1,9° / −1,9°0 mm (1 h)
4 nov. 2026−3,5° / 5,2°0 mm (24 h)
5 nov. 2026−2,6° / 7,8°0 mm (23 h)

Leverantörens uppdatering: 3 nov. 18:20 · Hämtat: 3 nov. 19:17 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på berget
1 250 m1 800 m2 400 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.

Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 23:00 — 6 nov. 2026 07:0056 h · 1 800 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar4 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0 °CTidigare prognos: 0,6 °C
Senaste prognos: 0,6 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 0,6 mm
Senaste prognos: 0,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0,6 mm
Senaste prognos: 0,6 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 27 h
Senaste prognos: 27 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos0,6 °C0,6 °C+0 °C
Total nederbördPrognos0,6 mm0,6 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0,6 mm0,6 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat27 h27 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 250 mAktuell prognos3 nov. 2026 18:19
1 800 mAktuell prognos3 nov. 2026 18:20
2 400 mAktuell prognos3 nov. 2026 18:19

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Hauteluce Val Joly · La Ruelle automatic snow station

Hauteluce Val Joly · La Ruelle automatic stationRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
2026-11-03 21:59
Källrapporterade värden
Mätplatscm
La Ruelle (1600 m) · Uppmätt snödjupAutomatic total snow depth at La Ruelle (1600 m), as labelled by the operator. The displayed measurement time has no verified timezone; it is not the separate 24-hour fresh-snow value.0
Officiell källa ↗

Évasion Mont-Blanc · reviewed map access lifts and links

Hauteluce Val Joly · source-listed sectorRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Source-listed reviewed sectors, excluding non-alpine trails and separately listed connection. Completeness, status time and public access are unverified.

Liftstatus
  • TC DE LA RUELLE · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
  • TK DE LA RUELLE · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
  • TK DU CHOTON · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
  • TK DU PLAN · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
Piststatus
  • LA RUELLE · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
  • ROUTE COL RUELLE · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
  • LA CROIX · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
  • LE COL · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
  • LES CHOUCAS · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
  • BELLEVILLE · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
  • BOUQUETINS · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
  • CHOTON · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
  • LES MARMOTTES · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
  • LES PLANS · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
  • LES PRES · Rapporterat stängt · Källinformation: Map status has no item observation time; operating flag does not establish winter opening.
Officiell källa ↗
TSD du Col · connection contextRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Piststatus · Rapport saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Separate connection context; this lift alone does not establish through travel or its full directional route.

Liftstatus
  • TSD DU COL · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status without verified observation time or access.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Hauteluce Val Joly · La Ruelle automatic snow station

Hauteluce Val Joly · La Ruelle automatic station3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
2026-11-03 21:59
Källrapporterade värden
Mätplatscm
La Ruelle (1600 m) · Uppmätt snödjupAutomatic total snow depth at La Ruelle (1600 m), as labelled by the operator. The displayed measurement time has no verified timezone; it is not the separate 24-hour fresh-snow value.0
Officiell källa ↗

Évasion Mont-Blanc · reviewed map access lifts and links

Hauteluce Val Joly · source-listed sector3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
TSD du Col · connection context3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Piststatus · Rapport saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Frågor om berget

Så läser du prognosen

Hur mycket snö väntas i Hauteluce Val Joly?

Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.

Hur stort är snödjupet i Hauteluce Val Joly?

Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.

Hur långt i förväg kan jag planera?

Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.

Varifrån kommer väderprognosen?

Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Savoie · France

Lär känna berget

Landskapet är schematiskt, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Läge
Hauteluce Val Joly[1]
Skidområde
Évasion Mont-Blanc[1]
Prognospunkt
Belleville locality[2]

Inför din skiddag

Är detta hela skidområdet?

Nej. Évasion Mont-Blanc omfattar flera orter; siffrorna är inte en lokal inventering.[1]

Är förbindelserna öppna?

Kontrollera den officiella lift- och pistrapporten före avfärd. En karta bekräftar inte att något är öppet.[4]

Är höjdprognoserna observationer?

Nej. De är modellvärden anpassade till tre höjder vid en representativ punkt.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Évasion Mont-Blanc · SkidområdeMegève Tourisme
  2. Hauteluce Val Joly · Läge och höjdOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Évasion Mont-Blanc · PistkartaMegève Tourisme
  4. Évasion Mont-Blanc · Lift- och piststatusMegève Tourisme
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.