Hemsedal · Norge

Hemsedal

Tre fjällområden för skidresan. Jämför högre lägen med de lägre backarna och kontrollera operatörens rapport för liftarna och pisterna du tänker använda.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Öppnar snart
Liftar
0 av 22 öppnaHemsedal · Hemsedal
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
0 cmvid Hemsedal · skidortens rapport
Säsong
Öppnar 11 dec. · om 38 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 3 nov. 2026
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Sidan gäller SkiStar Hemsedal. Solheisen i Grøndalen är ett separat skidområde; dess liftar och snörapporter ingår inte här.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Hemsedal

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

1 – 6 °C · 1 000 m · 3 nov. – 5 nov.

MET Norway · Utfärdad 3 nov. 18:30

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoserna för 650, 1 000 och 1 400 m är höjdanpassade modellvärden vid en representativ plats i Hemsedal. De är inte tre väderstationer eller prognoser för varje fjällsida.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 3 nov. 2026 18:30 · Europe/Oslo · MET Norway

Timprognos för temperatur4,1 °C
Timprognos för temperatur−2°0°9°3 nov. 225 nov. 21
Prognosvärden timme för timme
Hemsedal · 1 000 m · Europe/Oslo
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
3 nov. 2026 22:004,1073,83,5
3 nov. 2026 23:003,8074,63,4
4 nov. 2026 00:003,5074,73,5
4 nov. 2026 01:003,3075,73,6
4 nov. 2026 02:003,2076,13,7
4 nov. 2026 03:003,3076,44,1
4 nov. 2026 04:003,50784,7
4 nov. 2026 05:003,5078,25,1
4 nov. 2026 06:003,3078,55,3
4 nov. 2026 07:003,3078,75,3
4 nov. 2026 08:003,3078,35,2
4 nov. 2026 09:003,60775
4 nov. 2026 10:004,1075,44,8
4 nov. 2026 11:004,7073,95,1
4 nov. 2026 12:005,5073,35,2
4 nov. 2026 13:005,9073,25,4
4 nov. 2026 14:006,1074,85,4
4 nov. 2026 15:005,7078,25,4
4 nov. 2026 16:004,7082,95,3
4 nov. 2026 17:003,8085,95,4
4 nov. 2026 18:003,3087,75,5
4 nov. 2026 19:002,8089,65,2
4 nov. 2026 20:002,4090,34,8
4 nov. 2026 21:002,2090,34,6
4 nov. 2026 22:002,2089,94,6
4 nov. 2026 23:002,2088,94,5
5 nov. 2026 00:002,1086,94,4
5 nov. 2026 01:002085,24,6
5 nov. 2026 02:002083,24,8
5 nov. 2026 03:001,8083,85,1
5 nov. 2026 04:001,7085,25,1
5 nov. 2026 05:001,6086,35,1
5 nov. 2026 06:001,6086,65
5 nov. 2026 07:001,5085,74,9
5 nov. 2026 08:001,4085,64,8
5 nov. 2026 09:001,7083,44,7
5 nov. 2026 10:002,5079,34,5
5 nov. 2026 11:003,6075,64,3
5 nov. 2026 12:004,5071,64,3
5 nov. 2026 13:005,10694,3
5 nov. 2026 14:005,3068,94,3
5 nov. 2026 15:004,8072,14,2
5 nov. 2026 16:003,8077,34,2
5 nov. 2026 17:002,9081,24,3
5 nov. 2026 18:002,6080,24,1
5 nov. 2026 19:002,5078,43,6
5 nov. 2026 20:002,1078,13,2
5 nov. 2026 21:001,5080,32,5
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0 °C · 45 h

3 nov. 2026 15:30 → 3 nov. 2026 18:30

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: MET Norway · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Oslo

650 m6,5°C1 000 m4,1°C1 400 m2°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

3 nov. 22:00 → 4 nov. 22:00

650 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 000 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 400 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

650 m

0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22—Över gränsvärdet · 4°C
23—Över gränsvärdet · 3,8°C
00—Över gränsvärdet · 3,5°C
01—Över gränsvärdet · 3,4°C
02—Över gränsvärdet · 3,4°C
03—Över gränsvärdet · 3,5°C
04—Över gränsvärdet · 3,8°C
05—Över gränsvärdet · 3,8°C
06—Över gränsvärdet · 3,7°C
07—Över gränsvärdet · 3,7°C
1 000 m

0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22—Över gränsvärdet · 1,8°C
23—Över gränsvärdet · 1,5°C
00—Över gränsvärdet · 1,3°C
01—Över gränsvärdet · 1,2°C
02—Över gränsvärdet · 1,1°C
03—Över gränsvärdet · 1,2°C
04—Över gränsvärdet · 1,5°C
05—Över gränsvärdet · 1,5°C
06—Över gränsvärdet · 1,4°C
07—Över gränsvärdet · 1,4°C
1 400 m

0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22—Över gränsvärdet · −0,2°C
23—Över gränsvärdet · −0,4°C
00—Över gränsvärdet · −0,7°C
01—Över gränsvärdet · −0,8°C
02—Över gränsvärdet · −0,9°C
03—Över gränsvärdet · −0,8°C
04—Över gränsvärdet · −0,5°C
05—Över gränsvärdet · −0,5°C
06—Över gränsvärdet · −0,6°C
07—Över gränsvärdet · −0,6°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

4,1°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur4,1 °C
Timprognos för temperatur−2°0°9°3 nov. 225 nov. 21
1 000 m · Europe/Oslo
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
3 nov. 20263,8° / 4,1°0 mm (2 h)
4 nov. 20262,2° / 6,1°0 mm (24 h)
5 nov. 20261,4° / 5,3°0 mm (22 h)

Leverantörens uppdatering: 3 nov. 18:30 · Hämtat: 3 nov. 19:18 · Europe/Oslo

MET Norway ↗
Orientering på berget
650 m1 000 m1 400 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.

Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 22:00 — 5 nov. 2026 19:0045 h · 1 000 m · Europe/Oslo

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0 °CTidigare prognos: 3,3 °C
Senaste prognos: 3,3 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos3,3 °C3,3 °C+0 °C
Total nederbördPrognos0 mm0 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

650 mAktuell prognos3 nov. 2026 18:30
1 000 mAktuell prognos3 nov. 2026 18:30
1 400 mAktuell prognos3 nov. 2026 18:30

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SkiStar · Hemsedal

Hemsedal · HemsedalRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 22

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Hemsedal · Snödjup · orörd terrängOpreparerad terräng0
Hemsedal · Snödjup · preparerad pistPrepareras med snökanoner0
Hemsedal · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Hemsedal · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Source-listed sector inventory; season-open is not current public operation.

Liftstatus
  • Hollvin Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Lodge Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Roniheisen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Tindenheisen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Skarsnuten · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Hamarheisen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Totten 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Valle 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Valle 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Fjellreven · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Fjellugla · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Olaheisen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Fjellheisen 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Fjellheisen 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Ulven · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Elgen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Totteskogheisen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Jerven · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Gaupa · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Lille-Olav · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Fjellnest 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Fjellnest 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
Piststatus
  • Trolløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Valleløypa 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Panoramaløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Turistløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Veslestølløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Fjellsvingen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Fjelløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Solløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Fjellvegen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Transporten · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Valleløypa 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Hagaløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Holdeløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Omveien · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Bekkeløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Tjernløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Hjemveien · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Rådyrstien · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Totteskogen Inn · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Valles Snarvei · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Fyriløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Hemsedalløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Midtløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Veslebreidalen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Lialøypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Dortheløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Hallinghovdløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Superbreidalen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Alpinstien · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Sentrumsløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Sentrumsvingen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Kamelpukkelen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Roniløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Røggeløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Skarløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Tindenløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • SkiStar Snow Park Red · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Bergaløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Hamarløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Utsikten · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Hjallerløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Tottenløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Såhaugløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Kuleløypa · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • SkiStar Fun Ride · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • SkiStar Snow Park Blue · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Ski Cross Arena · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Hemsedal

Hemsedal · Hemsedal3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 22

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Hemsedal · Snödjup · orörd terrängOpreparerad terräng0
Hemsedal · Snödjup · preparerad pistPrepareras med snökanoner0
Hemsedal · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Hemsedal · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Frågor om berget

Så läser du prognosen

Hur mycket snö väntas i Hemsedal?

Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.

Hur stort är snödjupet i Hemsedal?

Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.

Hur långt i förväg kan jag planera?

Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.

Varifrån kommer väderprognosen?

Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Hemsedal · Norge

Lär känna berget

Pistnätet breder ut sig över flera fjällsidor, med en lång nedfart mot dalområdet. Leta upp pisten på den officiella kartan innan du jämför dess höjd med prognosen.

Fjällområden
Totten 2 · Tinden · Roni[1]
Högsta liftpunkt
Totten 2 · 1 450 m[1]
Nedfart till dalen
Upp till 6 km[4]
Omfattning
SkiStar Hemsedal; Solheisen separat[5]

Inför din skiddag

Gäller prognosen även Solheisen?

Nej. Den är inställd för SkiStar Hemsedal. Solheisen är ett separat skidområde i Grøndalen, så områdenas rapporter slås inte samman här.[5]

Var ser jag vilka liftar som är i drift?

Öppna SkiStars rapport för Hemsedal. Sammanfattningen av aktuella öppningar och listan över säsongsöppna liftar har olika betydelser. PisteWindow skiljer sparade säsongsrapporter från verifierad drift just nu.[2]

Kan jag jämföra pistsnö med natursnö?

Läs först vad mätningen gäller. SkiStar skiljer på opreparerad terräng och snödjup i preparerade pister. Sparade värden behöver en bekräftad mättid för att beskriva det aktuella snötäcket.[2]

Hur använder jag de tre prognoshöjderna?

Hitta pisten på den officiella kartan och jämför samma timme vid de närmaste prognoshöjderna. En modellplats kan inte beskriva varje fjällsida i Hemsedal.[3]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Hemsedal · SkidområdenSkiStar
  2. Hemsedal · Väder-, lift- och pistrapportSkiStar
  3. Hemsedal · PistkartorSkiStar
  4. SkiStar Hemsedal · SkidområdeHemsedal Tourist Office
  5. Hemsedal · Fakta och områdesinformationHemsedal Tourist Office
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.