Dalarna · Sverige
Idre Fjäll
Ett fjäll, fyra sidor att åka på. Jämför de högre backarna med de lägre och planera skiddagen på Idre Fjäll med den officiella pistkartan och liftrapporten.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Inte rapporterat
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Öppnar 19 dec. · om 46 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 3 nov. 2026
Områdets omfattning: Sidan gäller bara Idre Fjäll. Idre Himmelfjäll, Fjätervålen och Grövelsjäll är separata skidområden. Ett gemensamt Idrepass gör inte deras prognoser eller liftrapporter utbytbara.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Inga aktuella lokala rapporter
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
−0 – 5 °C · 750 m · 3 nov. – 5 nov.
MET Norway · Utfärdad 3 nov. 18:30
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Prognoserna för 600, 750 och 850 m är höjdanpassade modellvärden vid en representativ plats på Idre Fjäll. De är inte tre väderstationer. Fjället når cirka 890 m, över den högsta prognoshöjden.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 3 nov. 2026 18:30 · Europe/Stockholm · MET Norway
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 3 nov. 2026 23:00 | 3,1 | 0 | 96,8 | 3,8 |
| 4 nov. 2026 00:00 | 2,5 | 0 | 96,8 | 3,6 |
| 4 nov. 2026 01:00 | 1,8 | 0 | 97,6 | 2,8 |
| 4 nov. 2026 02:00 | 1,2 | 0 | 97 | 2,3 |
| 4 nov. 2026 03:00 | 1,1 | 0 | 96,2 | 2,1 |
| 4 nov. 2026 04:00 | 1,8 | 0 | 95,5 | 2,3 |
| 4 nov. 2026 05:00 | 1,7 | 0 | 94,9 | 2,3 |
| 4 nov. 2026 06:00 | 1 | 0 | 96,1 | 2 |
| 4 nov. 2026 07:00 | 0,6 | 0 | 96,7 | 1,9 |
| 4 nov. 2026 08:00 | 0,4 | 0 | 95,9 | 2 |
| 4 nov. 2026 09:00 | 1,3 | 0 | 94,3 | 2,1 |
| 4 nov. 2026 10:00 | 2,5 | 0 | 91,5 | 2,8 |
| 4 nov. 2026 11:00 | 3,4 | 0 | 88,4 | 3,6 |
| 4 nov. 2026 12:00 | 4 | 0 | 86,9 | 3,7 |
| 4 nov. 2026 13:00 | 4,6 | 0 | 88,1 | 3,4 |
| 4 nov. 2026 14:00 | 4,9 | 0 | 89,9 | 3 |
| 4 nov. 2026 15:00 | 4,9 | 0 | 91,1 | 3,3 |
| 4 nov. 2026 16:00 | 4,2 | 0 | 92,1 | 3,4 |
| 4 nov. 2026 17:00 | 3,4 | 0 | 92,8 | 3,2 |
| 4 nov. 2026 18:00 | 2,4 | 0 | 96,4 | 2,6 |
| 4 nov. 2026 19:00 | 2 | 0 | 96,4 | 2,6 |
| 4 nov. 2026 20:00 | 1,8 | 0 | 97,1 | 2,8 |
| 4 nov. 2026 21:00 | 1,9 | 0 | 96,6 | 3,4 |
| 4 nov. 2026 22:00 | 2,1 | 0 | 95,7 | 3,7 |
| 4 nov. 2026 23:00 | 2,2 | 0 | 96,4 | 4 |
| 5 nov. 2026 00:00 | 2,4 | 0 | 97,5 | 3,6 |
| 5 nov. 2026 01:00 | 2,8 | 0 | 96,8 | 2,8 |
| 5 nov. 2026 02:00 | 3,1 | 0 | 94,9 | 2,9 |
| 5 nov. 2026 03:00 | 3,1 | 0 | 94,3 | 2,5 |
| 5 nov. 2026 04:00 | 3,5 | 0 | 85,3 | 4,4 |
| 5 nov. 2026 05:00 | 3,5 | 0 | 81,3 | 5,6 |
| 5 nov. 2026 06:00 | 3,2 | 0 | 81,9 | 5,1 |
| 5 nov. 2026 07:00 | 2,9 | 0 | 82,6 | 4,8 |
| 5 nov. 2026 08:00 | 2,4 | 0 | 85,2 | 4,1 |
| 5 nov. 2026 09:00 | 2,4 | 0 | 86,4 | 3,8 |
| 5 nov. 2026 10:00 | 2,9 | 0 | 83,8 | 4,2 |
| 5 nov. 2026 11:00 | 3,5 | 0 | 78,1 | 5,2 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 3,9 | 0 | 74,8 | 5,6 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 3,9 | 0 | 73,7 | 5,7 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 3,7 | 0 | 75,8 | 5,4 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 3,2 | 0 | 77,4 | 5,1 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 2,5 | 0 | 80,4 | 5,1 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 2 | 0 | 82,9 | 4,6 |
| 5 nov. 2026 18:00 | 1,6 | 0 | 84,2 | 4,5 |
| 5 nov. 2026 19:00 | 1,1 | 0 | 86,1 | 4 |
| 5 nov. 2026 20:00 | 0,5 | 0 | 89,9 | 2,4 |
| 5 nov. 2026 21:00 | −0,1 | 0 | 94,1 | 1,5 |
| 5 nov. 2026 22:00 | −0,1 | 0 | 95,5 | 2,1 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 44 h
3 nov. 2026 15:30 → 3 nov. 2026 18:30
Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Källa: MET Norway · CC BY 4.0
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Stockholm
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
2,5°C
Vind: 3,8 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 18:303,1°C
Vind: 3,8 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 18:303,8°C
Vind: 3,8 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 18:30Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
3 nov. 23:00 → 4 nov. 23:00
600 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
750 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
850 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
3,1°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 3 nov. 2026 | 3,1° / 3,1° | 0 mm (1 h) |
| 4 nov. 2026 | 0,4° / 4,9° | 0 mm (24 h) |
| 5 nov. 2026 | −0,1° / 3,9° | 0 mm (23 h) |
Leverantörens uppdatering: 3 nov. 18:30 · Hämtat: 3 nov. 19:18 · Europe/Stockholm
MET Norway ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 23:00 — 5 nov. 2026 19:0044 h · 750 m · Europe/Stockholm
Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,1 °CTidigare prognos: 2,6 °C
Senaste prognos: 2,7 °C - Total nederbördPrognos
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 2,6 °C | 2,7 °C | +0,1 °C |
| Total nederbördPrognos | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 0 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 3 nov. 2026 15:30
Hämtad: 3 nov. 2026 16:28
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 3 nov. 2026 18:30
Hämtad: 3 nov. 2026 19:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationIngen sparad rapport för det här resmålet.
Frågor om berget
Så läser du prognosen
Hur mycket snö väntas i Idre Fjäll?
Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.
Hur stort är snödjupet i Idre Fjäll?
Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.
Hur långt i förväg kan jag planera?
Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.
Varifrån kommer väderprognosen?
Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Pisterna ligger på fjällets norra, östra, södra och västra sida. Hitta din fjällsida på pistkartan: en prognos för en representativ plats kan inte beskriva vind och snö i varje väderstreck.
Inför din skiddag
Gäller prognosen även Idre Himmelfjäll eller Fjätervålen?
Nej. Sidan är inställd för Idre Fjäll. Det bredare Idrepasset omfattar fler skidområden, men varje område behöver en egen prognosplats och driftrapport.[4]
Var ser jag vilka liftar på Idre Fjäll jag kan använda?
Läs operatörens liftrapport tillsammans med varje lifts kommentar och öppettider. Vissa öppningar gäller bara tränings- och tävlingsgrupper. PisteWindow har ännu ingen verifierad liverapport för områdets liftar.[5][6]
Hur jämför jag fjällets fyra sidor?
Hitta pisten på den officiella pistkartan och jämför samma timme vid de närmaste prognoshöjderna. Höjdvärdena gäller en och samma plats, inte separata prognoser för backar i nord, ost, syd och väst.[2]
Vad mäter det officiella snödjupet?
Rapporten skiljer på snödjup i pist, snödjup i terräng och nysnö. Det är olika mått. För att jämföra med en prognos behövs en bekräftad mättid och en period för nysnön. PisteWindow visar ännu inga verifierade aktuella mätvärden här.[5]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Idre Fjäll · SkidåkningIdre Fjäll
- Idre Fjäll · 2026 · PistkartaIdre Fjäll
- Idre Fjäll · 2025 · VandringskartaIdre Fjäll
- Idre Fjäll · Idre Pass · Områdets omfattningIdre Fjäll
- Idre Fjäll · Väder-, lift- och pistrapportIdre Fjäll
- Idre Fjäll · Öppettider och tillträdeIdre Fjäll
När åker du till bergen?
Välj dina datum för att följa vädret inför resan.