Salzburg · Austria
Leogang
Leogang är en by i Salzburg med tillgång till Skicircus via Asitzbahn i Hütten, cirka två kilometer från centrum.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Inte rapporterat
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Prognosen använder byns punkt. Se operatören för aktuella öppningar och förbindelser.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
Leogang
−2 – 10 °C · 1 300 m · 3 nov. – 5 nov.
MET Norway · Utfärdad 3 nov. 18:20
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Höjdjusterade modellberäkningar vid bypunkten, inte separata observationer. 800 / 1300 / 1762 m · 47.41667° N, 12.75000° E.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 3 nov. 2026 18:20 · Europe/Vienna · MET Norway
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 3 nov. 2026 22:00 | 1 | 0 | 87,2 | 1,3 |
| 3 nov. 2026 23:00 | 0,2 | 0 | 91,4 | 0,9 |
| 4 nov. 2026 00:00 | −0,3 | 0 | 94,1 | 1 |
| 4 nov. 2026 01:00 | −1,1 | 0 | 97,7 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 02:00 | −1,5 | 0 | 98,5 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 03:00 | −1,5 | 0 | 98,9 | 1,6 |
| 4 nov. 2026 04:00 | −1,7 | 0 | 98,8 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 05:00 | −2,2 | 0 | 98,1 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 06:00 | −2,2 | 0 | 97,4 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 07:00 | −1,7 | 0 | 96,4 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 08:00 | −0,1 | 0 | 91,5 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 09:00 | 1,9 | 0 | 83,1 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 10:00 | 3,7 | 0 | 76,9 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 11:00 | 5,2 | 0 | 72,1 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 12:00 | 6,4 | 0 | 65,4 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 13:00 | 7,5 | 0 | 60,2 | 1,7 |
| 4 nov. 2026 14:00 | 7,9 | 0 | 58,6 | 2 |
| 4 nov. 2026 15:00 | 8 | 0 | 58,9 | 2 |
| 4 nov. 2026 16:00 | 6,6 | 0 | 70 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 17:00 | 4,1 | 0 | 72,8 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 18:00 | 3,2 | 0 | 75 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 19:00 | 2,5 | 0 | 77,1 | 1 |
| 4 nov. 2026 20:00 | 1,7 | 0 | 80,4 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 21:00 | 0,9 | 0 | 84,3 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 22:00 | 0,3 | 0 | 87,9 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 23:00 | −0,3 | 0 | 91,7 | 1,4 |
| 5 nov. 2026 00:00 | −0,8 | 0 | 94,2 | 1,4 |
| 5 nov. 2026 01:00 | −1,2 | 0 | 95,7 | 1,5 |
| 5 nov. 2026 02:00 | −1,6 | 0 | 96 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 03:00 | −1,8 | 0 | 95,8 | 1,8 |
| 5 nov. 2026 04:00 | −1,9 | 0 | 95,4 | 1,9 |
| 5 nov. 2026 05:00 | −2 | 0 | 95,1 | 2 |
| 5 nov. 2026 06:00 | −2 | 0 | 95,5 | 2,1 |
| 5 nov. 2026 07:00 | −1,9 | 0 | 95,5 | 2,1 |
| 5 nov. 2026 08:00 | −0,8 | 0 | 93,4 | 2,4 |
| 5 nov. 2026 09:00 | 1,5 | 0 | 85,2 | 2,3 |
| 5 nov. 2026 10:00 | 3,8 | 0 | 73,4 | 1,9 |
| 5 nov. 2026 11:00 | 6,1 | 0 | 60,7 | 1,8 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 8 | 0 | 51,5 | 1,5 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 9,4 | 0 | 45,3 | 1,3 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 10,1 | 0 | 42,6 | 1,2 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 10 | 0 | 44,9 | 1 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 8 | 0 | 58,4 | 0,7 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 5,5 | 0 | 62,4 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 18:00 | 4,2 | 0 | 67 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 19:00 | 3,3 | 0 | 70,9 | 0,7 |
| 5 nov. 2026 20:00 | 2,4 | 0 | 74 | 0,8 |
| 5 nov. 2026 21:00 | 1,8 | 0 | 76,4 | 1 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 9/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 6 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: 0 °C · 57 h
3 nov. 2026 14:17 → 3 nov. 2026 18:20
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Källa: MET Norway · CC BY 4.0
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Vienna
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−2,5°C
Vind: 1 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 20:171°C
Vind: 1,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 18:203,3°C
Vind: 1 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 20:17Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
3 nov. 22:00 → 4 nov. 22:00
800 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 300 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 762 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar
3 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar
10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
1°Snötillverkningspotential
9 / 48 hLängsta köldfönster: 6 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 3 nov. 2026 | 0,2° / 1° | 0 mm (2 h) |
| 4 nov. 2026 | −2,2° / 8° | 0 mm (24 h) |
| 5 nov. 2026 | −2° / 10,1° | 0 mm (22 h) |
Leverantörens uppdatering: 3 nov. 18:20 · Hämtat: 3 nov. 20:17 · Europe/Vienna
MET Norway ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.
Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 22:00 — 6 nov. 2026 07:0057 h · 1 300 m · Europe/Vienna
Timmar mellan leverantörens uppdateringar4 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0 °CTidigare prognos: 2 °C
Senaste prognos: 2 °C - Total nederbördPrognos
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 12 h
Senaste prognos: 12 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 2 °C | 2 °C | +0 °C |
| Total nederbördPrognos | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 12 h | 12 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17
Hämtad: 3 nov. 2026 16:33
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 3 nov. 2026 18:20
Hämtad: 3 nov. 2026 20:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Intermaps · scoped Skicircus operations
Leogang · reviewed map subsetRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2026-11-03T15:15:58
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Partial reviewed inventory; 0 reviewed records absent from this response. Missing records have no inferred operating state.
Liftstatus
- L1 Asitz cable car I · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- L2 Asitz cable car II · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- L5 Asitzgipfel lift 8er · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- L10 Riederfeld lift · Rapporterat öppet · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- L12 Schanteilift · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- L11 Beginner's lift Kraller · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- L9 Beginner's lift Asitz · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- L8 Alm lift 4er · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- L3 Steinberg cable car I · Rapporterat öppet · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- L4 Steinberg cable car II · Rapporterat öppet · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- L6 Muldenbahn 8er · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- L13 Leos Kids Area · Rapporterat öppet · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- L7 Asitzkogelbahn 8er · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
Piststatus
- 218 · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- 215 · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- 212 · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- 211 · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
- 222 · Rapporterat stängt · Källinformation: Reviewed map item; individual observation time and public access are unverified.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Intermaps · scoped Skicircus operations
Leogang · reviewed map subset3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2026-11-03T15:15:58
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Frågor om berget
Så läser du prognosen
Hur mycket snö väntas i Leogang?
Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.
Hur stort är snödjupet i Leogang?
Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.
Hur långt i förväg kan jag planera?
Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.
Varifrån kommer väderprognosen?
Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Egen schematisk bild, inte en karta eller aktuella förhållanden.
Inför din skiddag
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Leogang · Lift- och piststatusSaalbach / Fieberbrunn
- Leogang · Läge och höjdWikipedia
När åker du till bergen?
Välj dina datum för att följa vädret inför resan.