Valais · Schweiziska Alperna · Schweiz

Morgins

Morgins är en schweizisk by i Portes du Soleil.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Antal öppna okänt · 19 listadeMORGINS — named bulletin sector, source-listed items
Pister
0 av 23 öppnaMORGINS — named bulletin sector, source-listed items
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Rapportens Morginssektor omfattar närliggande terräng; listan är inte en totalsiffra.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Morgins

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−5 – 9 °C · 1 700 m · 3 nov. – 5 nov.

MET Norway · Utfärdad 3 nov. 20:17

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoser på 1 320, 1 700 och 2 000 m är höjdjusterade modellvärden vid Morgins (46,236250° N, 6,859430° Ö), inte separata observationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 3 nov. 2026 20:17 · Europe/Zurich · MET Norway

Timprognos för temperatur−4,8 °C
Timprognos för temperatur−7°0°12°3 nov. 225 nov. 21
Prognosvärden timme för timme
Morgins · 1 700 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
3 nov. 2026 22:00−4,8097,81,2
3 nov. 2026 23:00−4,7098,21,2
4 nov. 2026 00:00−4,3097,11
4 nov. 2026 01:00−3,5091,70,9
4 nov. 2026 02:00−3088,90,9
4 nov. 2026 03:00−2,6086,60,9
4 nov. 2026 04:00−2,2084,61
4 nov. 2026 05:00−1,9083,10,9
4 nov. 2026 06:00−2081,50,6
4 nov. 2026 07:00−2,1080,80,9
4 nov. 2026 08:00−1,3082,11,4
4 nov. 2026 09:001,3075,21,6
4 nov. 2026 10:003,3068,61,3
4 nov. 2026 11:004,9061,11,5
4 nov. 2026 12:006054,61,9
4 nov. 2026 13:006,6050,12
4 nov. 2026 14:006,8047,61,9
4 nov. 2026 15:006,4048,31,8
4 nov. 2026 16:005,2055,91,5
4 nov. 2026 17:002,6065,81,3
4 nov. 2026 18:001,1064,81,2
4 nov. 2026 19:000,4065,81,3
4 nov. 2026 20:000,3067,61,3
4 nov. 2026 21:00−0,2069,71,4
4 nov. 2026 22:00−0,5071,21,5
4 nov. 2026 23:00−0,6071,31,6
5 nov. 2026 00:00−0,8072,11,7
5 nov. 2026 01:00−0,9072,51,8
5 nov. 2026 02:00−0,8072,71,9
5 nov. 2026 03:00−0,8073,21,9
5 nov. 2026 04:00−0,7073,31,9
5 nov. 2026 05:00−0,60741,9
5 nov. 2026 06:00−0,3073,82,1
5 nov. 2026 07:00−0,8074,82,1
5 nov. 2026 08:00−0,1073,72,1
5 nov. 2026 09:002,8066,12,4
5 nov. 2026 10:005059,42,2
5 nov. 2026 11:006,7054,91,9
5 nov. 2026 12:008,1051,71,8
5 nov. 2026 13:009049,21,7
5 nov. 2026 14:009,4047,91,7
5 nov. 2026 15:009,1048,71,8
5 nov. 2026 16:007,7058,21,4
5 nov. 2026 17:004,9066,91,2
5 nov. 2026 18:003,5068,81,3
5 nov. 2026 19:002,9069,21,3
5 nov. 2026 20:002,1071,41,1
5 nov. 2026 21:002,1071,71,4
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
25/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
14 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,2 °C · 57 h

3 nov. 2026 14:17 → 3 nov. 2026 20:17

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: MET Norway · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Zurich

1 320 m−2,5°C1 700 m−4,8°C2 000 m−6,6°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

3 nov. 22:00 → 4 nov. 22:00

1 320 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 700 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 000 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 320 m

3 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −2,8°C
23✓Lämpligt väder · −2,7°C
00✓Lämpligt väder · −2,4°C
01—Över gränsvärdet · −2°C
02—Över gränsvärdet · −1,7°C
03—Över gränsvärdet · −1,5°C
04—Över gränsvärdet · −1,2°C
05—Över gränsvärdet · −1,1°C
06—Över gränsvärdet · −1,3°C
07—Över gränsvärdet · −1,4°C
1 700 m

10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −5,1°C
23✓Lämpligt väder · −5°C
00✓Lämpligt väder · −4,7°C
01✓Lämpligt väder · −4,3°C
02✓Lämpligt väder · −4°C
03✓Lämpligt väder · −3,7°C
04✓Lämpligt väder · −3,5°C
05✓Lämpligt väder · −3,3°C
06✓Lämpligt väder · −3,5°C
07✓Lämpligt väder · −3,6°C
2 000 m

10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −6,9°C
23✓Lämpligt väder · −6,8°C
00✓Lämpligt väder · −6,5°C
01✓Lämpligt väder · −6°C
02✓Lämpligt väder · −5,7°C
03✓Lämpligt väder · −5,5°C
04✓Lämpligt väder · −5,2°C
05✓Lämpligt väder · −5°C
06✓Lämpligt väder · −5,2°C
07✓Lämpligt väder · −5,4°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

−4,8°
Modellerat

Snötillverkningspotential

25 / 48 h

Längsta köldfönster: 14 h

Timprognos för temperatur−4,8 °C
Timprognos för temperatur−7°0°12°3 nov. 225 nov. 21
1 700 m · Europe/Zurich
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
3 nov. 2026−4,8° / −4,7°0 mm (2 h)
4 nov. 2026−4,3° / 6,8°0 mm (24 h)
5 nov. 2026−0,9° / 9,4°0 mm (22 h)

Leverantörens uppdatering: 3 nov. 20:17 · Hämtat: 3 nov. 20:18 · Europe/Zurich

MET Norway ↗
Orientering på berget
1 320 m1 700 m2 000 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,2°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 22:00 — 6 nov. 2026 07:0057 h · 1 700 m · Europe/Zurich

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,2 °CTidigare prognos: 1,4 °C
Senaste prognos: 1,6 °C
Total nederbördPrognos
+0,6 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0,4 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0,4 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
−1 hTidigare prognos: 26 h
Senaste prognos: 25 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos1,4 °C1,6 °C+0,2 °C
Total nederbördPrognos0 mm0,6 mm+0,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0,4 mm+0,4 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat26 h25 h−1 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 320 mAktuell prognos3 nov. 2026 20:18
1 700 mAktuell prognos3 nov. 2026 20:17
2 000 mAktuell prognos3 nov. 2026 20:17

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Portes du Soleil Suisse · Champéry and Morgins

MORGINS — named bulletin sector, source-listed itemsRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 19

Piststatus · 0 / 23

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Only items in the explicitly titled bulletin sector; not a whole-area total. Non-alpine activities are excluded; access and observation timing are unverified.

Liftstatus
  • 31 POINTE DE L'AU · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 36 AIGUILLE DES CHAMPEYS · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 40 TC MORGINS · Rapporterat öppet · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 41 CHAUX · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 46 BOCHASSES · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 48 CORBEAU · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 20 GUEILLY · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 30 CHAMPEY · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 33 DERRIERE-PERTUIS · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 34 SEPAYA I · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 35 SEPAYA II · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 42 GOURTET · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 43 LA TRUCHE · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 49 ECOTTIS · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 51 GEANT · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 61 CULET · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 62 SNOWLY I · Okänt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 64 TAPIS MINI-GOURTET · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • 52 FIL NEIGE · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
Piststatus
  • BOCHASSES · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • BOCHASSES PAR RESTAURANT · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • CORBEAU A · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • CORBEAU B · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • DIDIER DEFAGO BLEUE · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • ECOTTIS · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • FOILLEUSE · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • GUEILLY-CHAMPOUSSIN · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • PERTUIS · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • PLANAILLE · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • SEPAYA · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • TOVASSIERE - MORGINS · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • CHAMPEYS · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • COL DES PORTES DU SOLEIL - LES CROSETS · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • CULET · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • DRONNAIRE · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • FOILLEUSE LES BOCHASSES · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • L'HERMINE · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • LA CHAUX · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • LES CHAPELLES · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • PIERRE A CORNIEULE · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • PLAN-JOYEUX · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
  • DIDIER DEFAGO NOIRE · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed item; observation time and public access are unverified.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Portes du Soleil Suisse · Champéry and Morgins

MORGINS — named bulletin sector, source-listed items3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 19

Piststatus · 0 / 23

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Frågor om berget

Så läser du prognosen

Hur mycket snö väntas i Morgins?

Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.

Hur stort är snödjupet i Morgins?

Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.

Hur långt i förväg kan jag planera?

Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.

Varifrån kommer väderprognosen?

Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Valais · Schweiziska Alperna · Schweiz

Lär känna berget

Den schematiska illustrationen är inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Prognospunkt
Morgins · 1,320 m[2]
Skidområde
Portes du Soleil[1]
Rapportsektor
Morgins[1]

Inför din skiddag

Täcker rapporten hela Portes du Soleil?

Nej. Morginssektorn är ett urval från källan.[1]

Garanterar en öppen lift skidåkning?

Nej. Kontrollera den officiella rapporten och villkoren för tillträde.[1]

Gäller snömätningen hela området?

Nej. Den manuella stationen mäter snödjup på sin plats.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Morgins · Lift- och piststatusPortes du Soleil Suisse
  2. SLF · Morgins · SnörapportSLF
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.