Valais · Schweiz
Nendaz
Nendaz är en ingång till skidområdet 4 Vallées.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Antal öppna okänt · 15 listadeNendaz · returned local map inventory · 6 requested records absent
- Pister
- Antal öppna okänt · 21 listadeNendaz · returned local map inventory · 6 requested records absent
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Printseområdet förbinder Nendaz, Veysonnaz och Thyon. Det större 4 Vallées omfattar även Verbier. Områdessiffror är inte lokala totalsiffror.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
Nendaz
−3 – 7 °C · 2 203 m · 3 nov. – 5 nov.
MET Norway · Utfärdad 3 nov. 20:18
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Prognoshöjderna är modellvärden vid en punkt, inte separata väderstationer eller förhållanden i varje pist. Prognosens modellpunkt: Combatzeline · 46.143184° N, 7.335297° E · 1,400 / 2,203 / 2,500 m.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 3 nov. 2026 20:18 · Europe/Zurich · MET Norway
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 3 nov. 2026 22:00 | −2,7 | 0 | 74,9 | 1,5 |
| 3 nov. 2026 23:00 | −2,6 | 0 | 73,8 | 1,7 |
| 4 nov. 2026 00:00 | −2,2 | 0 | 72,5 | 1,7 |
| 4 nov. 2026 01:00 | −2,4 | 0 | 71,1 | 1,5 |
| 4 nov. 2026 02:00 | −2,9 | 0 | 71,7 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 03:00 | −2,5 | 0 | 70 | 1,4 |
| 4 nov. 2026 04:00 | −2,3 | 0 | 69 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 05:00 | −2,5 | 0 | 69,2 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 06:00 | −2,6 | 0 | 68,9 | 1,2 |
| 4 nov. 2026 07:00 | −2,8 | 0 | 69,2 | 1,3 |
| 4 nov. 2026 08:00 | −1,9 | 0 | 67,4 | 1,8 |
| 4 nov. 2026 09:00 | 0,6 | 0 | 57 | 2,1 |
| 4 nov. 2026 10:00 | 1,9 | 0 | 53,8 | 2,3 |
| 4 nov. 2026 11:00 | 3 | 0 | 50,4 | 2,4 |
| 4 nov. 2026 12:00 | 3,6 | 0 | 45,6 | 2,5 |
| 4 nov. 2026 13:00 | 3,9 | 0 | 43,6 | 2,6 |
| 4 nov. 2026 14:00 | 3,7 | 0 | 44,2 | 2,8 |
| 4 nov. 2026 15:00 | 3,3 | 0 | 46,5 | 2,7 |
| 4 nov. 2026 16:00 | 2,8 | 0 | 53,6 | 2,7 |
| 4 nov. 2026 17:00 | 1,1 | 0 | 58,4 | 2,6 |
| 4 nov. 2026 18:00 | 0,3 | 0 | 61,5 | 2,6 |
| 4 nov. 2026 19:00 | −0,4 | 0 | 65,5 | 2,7 |
| 4 nov. 2026 20:00 | −0,5 | 0 | 67,7 | 2,9 |
| 4 nov. 2026 21:00 | −0,4 | 0 | 68,5 | 2,9 |
| 4 nov. 2026 22:00 | −0,8 | 0 | 69,7 | 2,9 |
| 4 nov. 2026 23:00 | −0,9 | 0 | 69,8 | 3 |
| 5 nov. 2026 00:00 | −1,2 | 0 | 70 | 2,9 |
| 5 nov. 2026 01:00 | −1,2 | 0 | 68,7 | 3,2 |
| 5 nov. 2026 02:00 | −1,2 | 0 | 68,5 | 3,1 |
| 5 nov. 2026 03:00 | −1,3 | 0 | 69,1 | 3,1 |
| 5 nov. 2026 04:00 | −1,6 | 0 | 70,1 | 3 |
| 5 nov. 2026 05:00 | −1,3 | 0 | 69,4 | 3 |
| 5 nov. 2026 06:00 | −1,3 | 0 | 69,4 | 3,1 |
| 5 nov. 2026 07:00 | −1,2 | 0 | 70 | 3,1 |
| 5 nov. 2026 08:00 | −0,5 | 0 | 70,1 | 3,2 |
| 5 nov. 2026 09:00 | 1,8 | 0 | 62,6 | 3 |
| 5 nov. 2026 10:00 | 3,7 | 0 | 55,4 | 2,9 |
| 5 nov. 2026 11:00 | 5 | 0 | 51,7 | 2,7 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 6,1 | 0 | 48,4 | 2,6 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 6,7 | 0 | 46,3 | 2,6 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 6,9 | 0 | 45,5 | 2,4 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 6,7 | 0 | 46,4 | 2,4 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 5,9 | 0 | 53,3 | 2,5 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 3,5 | 0 | 59,4 | 2,2 |
| 5 nov. 2026 18:00 | 1,9 | 0 | 64,4 | 2,2 |
| 5 nov. 2026 19:00 | 1,1 | 0 | 66,8 | 2,2 |
| 5 nov. 2026 20:00 | 0,4 | 0 | 68,6 | 2,1 |
| 5 nov. 2026 21:00 | −0,7 | 0 | 70,9 | 2,1 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 30/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 16 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,6 °C · 57 h
3 nov. 2026 14:17 → 3 nov. 2026 20:18
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Källa: MET Norway · CC BY 4.0
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Zurich
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−4,5°C
Vind: 1,5 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 20:17−2,7°C
Vind: 1,5 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 20:182,1°C
Vind: 1,5 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 20:17Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
3 nov. 22:00 → 4 nov. 22:00
1 400 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 203 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 500 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar
10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar
10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
−2,7°Snötillverkningspotential
30 / 48 hLängsta köldfönster: 16 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 3 nov. 2026 | −2,7° / −2,6° | 0 mm (2 h) |
| 4 nov. 2026 | −2,9° / 3,9° | 0 mm (24 h) |
| 5 nov. 2026 | −1,6° / 6,9° | 0 mm (22 h) |
Leverantörens uppdatering: 3 nov. 20:18 · Hämtat: 3 nov. 20:18 · Europe/Zurich
MET Norway ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,6°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 22:00 — 6 nov. 2026 07:0057 h · 2 203 m · Europe/Zurich
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,6 °CTidigare prognos: 0 °C
Senaste prognos: 0,6 °C - Total nederbördPrognos
- −0,4 mmTidigare prognos: 0,4 mm
Senaste prognos: 0 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- −0,4 mmTidigare prognos: 0,4 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- −3 hTidigare prognos: 37 h
Senaste prognos: 34 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 0 °C | 0,6 °C | +0,6 °C |
| Total nederbördPrognos | 0,4 mm | 0 mm | −0,4 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0,4 mm | 0 mm | −0,4 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 37 h | 34 h | −3 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17
Hämtad: 3 nov. 2026 16:33
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 3 nov. 2026 20:18
Hämtad: 3 nov. 2026 20:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Infosnow · Nendaz local inventory
Nendaz · returned local map inventory · 6 requested records absentRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 15
Piststatus · — / 21
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Published local whitelist; 6 requested records absent and 2 non-alpine records excluded. Missing records have no inferred state.
Liftstatus
- Alpage · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Tapis de Tracouet · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- La Dent · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Jean-Pierre · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Greppon Blanc 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Greppon Blanc 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Aviation · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Prarion - Plan du Fou · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Combatseline · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Siviez - Plan du Fou · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Tortin · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Tracouet · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Tapis de Siviez · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Prarion-Tracouet · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Tapis du lac · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
Piststatus
- Petite Jean-Pierre · Okänt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- La Dent · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- L'Alpage · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Tortin-Siviez · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Tapis roulant Tracouet · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Baby-lift Siviez · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Tracouet - Hte Nendaz par Alpage · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Tracouet - bas de piste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Variante Pracondu · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Greppon Blanc 1 & 2, partie inférieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Grande Jean-Pierre · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- La Nationale · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- La Meina · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Combatseline · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Plan du Fou - Siviez · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Tracouet - Prarion · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Greppon Blanc piste de liaison · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Novelly · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Greppon Blanc 1 & 2, partie supérieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Greppon Blanc 3 · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
- Plan du Fou – Prarion · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and access remain unverified.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Infosnow · Nendaz local inventory
Nendaz · returned local map inventory · 6 requested records absent3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 15
Piststatus · — / 21
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Frågor om berget
Så läser du prognosen
Hur mycket snö väntas i Nendaz?
Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.
Hur stort är snödjupet i Nendaz?
Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.
Hur långt i förväg kan jag planera?
Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.
Varifrån kommer väderprognosen?
Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Den egna illustrationen är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av aktuella förhållanden. Använd den officiella kartan för navigering.
Inför din skiddag
Hur når man skidområdet från Nendaz?
Tracouet-gondolen förbinder Nendaz med 4 Vallées. Kontrollera driftstatus före avfärd.[2]
Ingår Verbier i Printse?
Nej. Enligt operatören förbinder Printse Nendaz, Veysonnaz och Thyon; 4 Vallées förbinder även Verbier.[1]
Gäller längderna bara denna ort?
Nej. De publicerade längderna gäller respektive område som helhet.[1]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Printse · 4 Vallées · SkidområdeVeysonnaz Tourism
- Nendaz · Lift- och piststatusNendaz Tourism
- SLF · Combatzeline · Läge och höjdSLF
När åker du till bergen?
Välj dina datum för att följa vädret inför resan.