Sälen · Dalarna · Sverige

Tandådalen/Hundfjället (Sälen)

Från Östra Tandådalens öppna carvingbackar till Hundfjällets skogsnära åkning: jämför vädret på olika höjder innan du väljer område för dagen.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Öppnar snart
Liftar
0 av 26 öppnaSälen · Tandådalen
  • Sälen · Hundfjället 0 av 21 öppna
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
0 cmvid Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · skidortens rapport
Säsong
Öppnar 11 dec. · om 38 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 3 nov. 2026
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Sidan omfattar de sammanlänkade skidområdena Tandådalen och Hundfjället. Rapporterna behåller respektive områdesnamn. Lindvallen, Högfjället och totalsiffror för hela Sälen ingår inte i sidans rapportering.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Tandådalen/Hundfjället (Sälen)

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Tandådalen/Hundfjället (Sälen)

Officiell pistkarta
Vädret framöver
Prognosen är ofullständig

−3 – 3 °C · 750 m · 3 nov. – 5 nov.

MET Norway · Utfärdad 3 nov. 15:30

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoserna på 650, 750 och 850 m är höjdanpassade värden vid en representativ plats för de två områdena. De är inte separata väderstationer, prognoser för varje väderstreck eller uppgifter om exakta dal- och topphöjder.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Delvis täckning · Tillgängliga prognostimmar: 45/48

Utfärdad: 3 nov. 2026 15:30 · Europe/Stockholm · MET Norway

Timprognos för temperatur−1,8 °C
Timprognos för temperatur−6°0°6°3 nov. 225 nov. 18
Prognosvärden timme för timme
Tandådalen/Hundfjället (Sälen) · 750 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
3 nov. 2026 22:00−1,8094,50,7
3 nov. 2026 23:00−1,9094,61
4 nov. 2026 00:00−1,9094,30,9
4 nov. 2026 01:00−1,90930,8
4 nov. 2026 02:00−2092,50,7
4 nov. 2026 03:00−2,1092,20,6
4 nov. 2026 04:00−2,1091,70,3
4 nov. 2026 05:00−2,2091,60,2
4 nov. 2026 06:00−2,3091,70,6
4 nov. 2026 07:00−2,8092,61
4 nov. 2026 08:00−3,1092,10,6
4 nov. 2026 09:00−2,1091,40,7
4 nov. 2026 10:00−0,1090,30,9
4 nov. 2026 11:001,3088,10,7
4 nov. 2026 12:002,5084,50,7
4 nov. 2026 13:003,40810,9
4 nov. 2026 14:003,3081,11,2
4 nov. 2026 15:002,5084,81,4
4 nov. 2026 16:001089,21,4
4 nov. 2026 17:000092,51,4
4 nov. 2026 18:00−0,6093,81,4
4 nov. 2026 19:00−1,1094,41,4
4 nov. 2026 20:00−1,2094,31,4
4 nov. 2026 21:00−1,3093,81,4
4 nov. 2026 22:00−1,4094,51,4
4 nov. 2026 23:00−1,6094,81,3
5 nov. 2026 00:00−1,4094,51,5
5 nov. 2026 01:00−1,2093,81,7
5 nov. 2026 02:00−1,2093,31,9
5 nov. 2026 03:00−1,3093,11,9
5 nov. 2026 04:00−1,4093,82
5 nov. 2026 05:00−1,60941,8
5 nov. 2026 06:00−2,3094,71,7
5 nov. 2026 07:00−2,9095,41,6
5 nov. 2026 08:00−3093,62,3
5 nov. 2026 09:00−1,2088,93,1
5 nov. 2026 10:000,8082,94,1
5 nov. 2026 11:001,6081,53,8
5 nov. 2026 12:002,5080,63,4
5 nov. 2026 13:003079,53,3
5 nov. 2026 14:003077,23,5
5 nov. 2026 15:002,3078,33,4
5 nov. 2026 16:000,9082,93,2
5 nov. 2026 17:000,3084,13,4
5 nov. 2026 18:00−0,1085,33,4
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
19/45 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
12 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,2 °C · 45 h

3 nov. 2026 12:29 → 3 nov. 2026 15:30

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: MET Norway · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Stockholm

650 m−1,1°C750 m−1,8°C850 m−2,4°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

3 nov. 22:00 → 4 nov. 22:00

650 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

750 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

850 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

650 m

6 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22—Över gränsvärdet · −1,7°C
23—Över gränsvärdet · −1,8°C
00—Över gränsvärdet · −1,8°C
01—Över gränsvärdet · −1,9°C
02✓Lämpligt väder · −2°C
03✓Lämpligt väder · −2,1°C
04✓Lämpligt väder · −2,2°C
05✓Lämpligt väder · −2,3°C
06✓Lämpligt väder · −2,4°C
07✓Lämpligt väder · −2,8°C
750 m

10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −2,4°C
23✓Lämpligt väder · −2,5°C
00✓Lämpligt väder · −2,5°C
01✓Lämpligt väder · −2,6°C
02✓Lämpligt väder · −2,7°C
03✓Lämpligt väder · −2,8°C
04✓Lämpligt väder · −2,9°C
05✓Lämpligt väder · −3°C
06✓Lämpligt väder · −3,1°C
07✓Lämpligt väder · −3,5°C
850 m

10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −3°C
23✓Lämpligt väder · −3,1°C
00✓Lämpligt väder · −3,1°C
01✓Lämpligt väder · −3,2°C
02✓Lämpligt väder · −3,3°C
03✓Lämpligt väder · −3,4°C
04✓Lämpligt väder · −3,5°C
05✓Lämpligt väder · −3,6°C
06✓Lämpligt väder · −3,7°C
07✓Lämpligt väder · −4,1°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

−1,8°
Modellerat

Snötillverkningspotential

19 / 45 h

Längsta köldfönster: 12 h

Timprognos för temperatur−1,8 °C
Timprognos för temperatur−6°0°6°3 nov. 225 nov. 18
750 m · Europe/Stockholm
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
3 nov. 2026−1,9° / −1,8°0 mm (2 h)
4 nov. 2026−3,1° / 3,4°0 mm (24 h)
5 nov. 2026−3° / 3°0 mm (19 h)

Leverantörens uppdatering: 3 nov. 15:30 · Hämtat: 3 nov. 16:28 · Europe/Stockholm

MET Norway ↗
Orientering på berget
650 m750 m850 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,2°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 22:00 — 5 nov. 2026 19:0045 h · 750 m · Europe/Stockholm

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
−0,2 °CTidigare prognos: −0,3 °C
Senaste prognos: −0,5 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+3 hTidigare prognos: 16 h
Senaste prognos: 19 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos−0,3 °C−0,5 °C−0,2 °C
Total nederbördPrognos0 mm0 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat16 h19 h+3 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

650 mAktuell prognos3 nov. 2026 15:30
750 mAktuell prognos3 nov. 2026 15:30
850 mAktuell prognos3 nov. 2026 15:30

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SkiStar · Sälen

Sälen · TandådalenRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 26

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen0
Tandådalen · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Stora Backen)0
Tandådalen · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Tandådalen · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Source-listed sector inventory; season-open is not current public operation. Piste summary and named rows disagree, so the listed piste inventory is incomplete.

Liftstatus
  • Pulsen Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Tandådalen Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Östliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Östliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Kvilliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Norrliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Norrliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Parliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Parliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Solliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Barnliften östra · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Transportliften östra · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Kalvenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Skidskoleliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Skidskoleliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Teknikliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Teknikliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Barnliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Topplänken · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Tunnelliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Förbindelseliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Kotten · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Rullband Östra Tandådalen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Rullband Skidskoleliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Rullband Tandådalstorget · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Rullband Tandådalen Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
Piststatus
  • Valles skidland Östra Tandådalstorget · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Valles Skidland Tandådalstorget · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Pulsen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Barnbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Familjebacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Barnens Fjäll · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Barnområdet · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Gusjöbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Killybacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Femåbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Snösvängen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Kröken/Fun Ride · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Skogsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Solbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Albacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Myrbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Flatfjällsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Åsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Kalvåsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Blixten · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Svansen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Puckeln · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Specialen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Stora Backen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Hanget · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Stjärnfallet · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Kometen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Valleslingan · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Tandådalen Big Air Arena · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • SkiStar Snow Park Red · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • SkiStar Snow Park Blue · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
Officiell källa ↗
Sälen · HundfjälletRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 21

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen0
Hundfjället · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Familjebacken)0
Hundfjället · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Hundfjället · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Source-listed sector inventory; season-open is not current public operation. Piste summary and named rows disagree, so the listed piste inventory is incomplete.

Liftstatus
  • Väggenbanan · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • East Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • West Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Grytanliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Ravinliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Ravinliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Toppliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Lången 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Lången 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Lavenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Vinkelliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Barnliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Bredas lift · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Stockenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Trolliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Lines lift · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Förbindelseliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Kvarten 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Kvarten 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Rullband Hundfjällstorget · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Rullband Trollbäckstorget · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
Piststatus
  • Lätta Nedfarten · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Barnbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Skidskolebacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Trollskogen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Myrstigen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Vita Ringen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Familjebacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Ljungbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Ravinbacke 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Ravinbacke 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Granbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Källbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Sixtenbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Långbacken 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Långbacken 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Långbacken 3 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Långbacken 4 · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Fjällfen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Näsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Väggen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Worldcupbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Branten · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Göstabacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Genvägen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Trollsvansen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Lavenvägen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Fun Ride · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Sälen

Sälen · Tandådalen3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 26

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen0
Tandådalen · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Stora Backen)0
Tandådalen · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Tandådalen · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Sälen · Hundfjället3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 21

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen0
Hundfjället · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Familjebacken)0
Hundfjället · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Hundfjället · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Frågor om berget

Så läser du prognosen

Hur mycket snö väntas i Tandådalen/Hundfjället (Sälen)?

Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.

Hur stort är snödjupet i Tandådalen/Hundfjället (Sälen)?

Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.

Hur långt i förväg kan jag planera?

Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.

Varifrån kommer väderprognosen?

Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Sälen · Dalarna · Sverige

Lär känna berget

Rundade övre sluttningar övergår i skogspartier och breda öppningar, med skidområdenas baser nedanför. Illustrationen sammanför dragen till ett schematiskt fjällandskap. Använd de officiella kartorna för namngivna pister och transportförbindelser.

Sammanlänkade skidområden
Tandådalen + Hundfjället[3]
Förbindelse
Transportliftar mellan områdena[1][2]
Snow Park
Östra Tandådalen[1]
Skogsupplevelse
Trollskogen i Hundfjället[2]

Inför din skiddag

Kan man åka mellan Tandådalen och Hundfjället?

SkiStar knyter ihop områdena med transportliftar. Skidbussen är ett annat alternativ. Kontrollera operatörens områdesrapporter för din skiddag, även förbindelserna du behöver på vägen tillbaka.[3][2][4]

Hur skiljer sig de två skidområdena åt?

Östra Tandådalen har breda blå och röda pister samt en Snow Park. Runt Tandådalstorget finns även brantare åkning. Hundfjället kombinerar nybörjarområdet vid Trollbäckstorget och Trollskogen med mer krävande nedfarter, bland annat Väggen.[1][2]

Visar liftantalet vilka liftar som går just nu?

De sparade områdesrapporterna från SkiStar anger liftar som är öppna för säsongen. Observationstiden är obekräftad, så antalet bekräftar inte drift just nu. I den officiella Sälenrapporten kan du välja Tandådalen eller Hundfjället.[5][4]

Vad mäter snörapporten?

SkiStar skiljer på snödjup i terräng, snödjup i pist och nysnömängder. Läs platsen och mätbeskrivningen för varje värde. Ett pistdjup beskriver inte natursnön vid varje stuga, och obekräftade observationstider förblir tydligt markerade.[5]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Tandådalen · Guide till skidområdetSkiStar
  2. Hundfjället · Guide till skidområdetSkiStar
  3. Sälen · Tandådalen · Hundfjället · PistkartorSkiStar
  4. Sälen · Väder-, lift- och pistrapportSkiStar
  5. Sälen · SektorsrapporterSkiStar
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.