Savoie · Franska Alperna · Frankrike
Val Thorens
Val Thorens ligger på 2 300 m i en öppen alpin dalgryta, med en tät by nedanför klippiga bergskammar och breda sluttningar. Jämför byns prognos med två högre höjder innan du väljer var du ska åka.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Rapporterat stängtVal Thorens
- Pister
- Rapporterat stängtVal Thorens
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Öppnar 21 nov. · om 17 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 3 nov. 2026
Områdets omfattning: Prognosen gäller Val Thorens. Det publicerade skidområdet med 150 km pister omfattar även Orelle, medan 600 km gäller hela Les 3 Vallées. Rapporterna här behåller källans namn Val Thorens. Vilka liftar i Orelle som ingår är ännu inte verifierat.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
−6 – −1 °C · 2 700 m · 4 nov. – 6 nov.
MET Norway · Utfärdad 3 nov. 20:17
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Prognoserna på 2 300, 2 700 och 3 200 m är höjdanpassade värden vid en representativ plats i Val Thorens, inte tre väderstationer. Värdet på 3 200 m är ingen separat prognos för Cime Caron eller Orelle. Det gemensamma skidområdet Val Thorens–Orelle anger 3 230 m som högsta skidhöjd.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 3 nov. 2026 20:17 · Europe/Paris · MET Norway
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4 nov. 2026 02:00 | −5,6 | 0 | 85,6 | 1,8 |
| 4 nov. 2026 03:00 | −5,5 | 0 | 86,1 | 1,7 |
| 4 nov. 2026 04:00 | −5,3 | 0 | 85,5 | 1,9 |
| 4 nov. 2026 05:00 | −5,3 | 0 | 83,7 | 2 |
| 4 nov. 2026 06:00 | −5,4 | 0 | 83,6 | 2 |
| 4 nov. 2026 07:00 | −5,6 | 0 | 84,3 | 2 |
| 4 nov. 2026 08:00 | −5,6 | 0 | 85,6 | 2,3 |
| 4 nov. 2026 09:00 | −4,4 | 0 | 80,9 | 2,5 |
| 4 nov. 2026 10:00 | −3,6 | 0 | 75 | 2,8 |
| 4 nov. 2026 11:00 | −2,7 | 0 | 67,9 | 3 |
| 4 nov. 2026 12:00 | −2,3 | 0 | 64,3 | 3,1 |
| 4 nov. 2026 13:00 | −2,3 | 0 | 64,5 | 3,1 |
| 4 nov. 2026 14:00 | −2,6 | 0 | 66,5 | 2,8 |
| 4 nov. 2026 15:00 | −2,9 | 0 | 68,3 | 2,8 |
| 4 nov. 2026 16:00 | −3,6 | 0 | 72,8 | 2,6 |
| 4 nov. 2026 17:00 | −4,2 | 0 | 75,5 | 2,5 |
| 4 nov. 2026 18:00 | −5 | 0 | 79,9 | 2,3 |
| 4 nov. 2026 19:00 | −5,3 | 0 | 81,9 | 2,3 |
| 4 nov. 2026 20:00 | −5,5 | 0 | 82,9 | 2,4 |
| 4 nov. 2026 21:00 | −6 | 0 | 84,9 | 2,3 |
| 4 nov. 2026 22:00 | −6,1 | 0 | 85,3 | 2,3 |
| 4 nov. 2026 23:00 | −6,1 | 0 | 85,7 | 2,5 |
| 5 nov. 2026 00:00 | −5,6 | 0 | 84,7 | 2,6 |
| 5 nov. 2026 01:00 | −5,6 | 0,1 | 85,1 | 2,6 |
| 5 nov. 2026 02:00 | −5,4 | 0,1 | 85 | 2,5 |
| 5 nov. 2026 03:00 | −4,8 | 0 | 82,2 | 2,6 |
| 5 nov. 2026 04:00 | −5 | 0 | 83,5 | 2,5 |
| 5 nov. 2026 05:00 | −5,1 | 0 | 84,6 | 2,6 |
| 5 nov. 2026 06:00 | −5 | 0 | 84,5 | 2,6 |
| 5 nov. 2026 07:00 | −5,1 | 0 | 84,5 | 2,5 |
| 5 nov. 2026 08:00 | −5 | 0 | 84,3 | 2,6 |
| 5 nov. 2026 09:00 | −3,8 | 0 | 81,9 | 2,7 |
| 5 nov. 2026 10:00 | −2,5 | 0 | 77,6 | 2,8 |
| 5 nov. 2026 11:00 | −1,6 | 0 | 74,4 | 2,8 |
| 5 nov. 2026 12:00 | −1,1 | 0 | 74,4 | 2,6 |
| 5 nov. 2026 13:00 | −0,8 | 0 | 73,9 | 2,6 |
| 5 nov. 2026 14:00 | −0,7 | 0 | 73,7 | 2,4 |
| 5 nov. 2026 15:00 | −0,8 | 0 | 73,9 | 2,3 |
| 5 nov. 2026 16:00 | −1,3 | 0 | 76,8 | 2,3 |
| 5 nov. 2026 17:00 | −2,3 | 0 | 82,5 | 2,1 |
| 5 nov. 2026 18:00 | −3,2 | 0,3 | 88,5 | 1,8 |
| 5 nov. 2026 19:00 | −3,3 | 0,7 | 89,2 | 2,1 |
| 5 nov. 2026 20:00 | −3,6 | 0 | 88,5 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 21:00 | −3,6 | 0,2 | 88,7 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 22:00 | −3,7 | 0,6 | 89,8 | 1,7 |
| 5 nov. 2026 23:00 | −3,3 | 0,4 | 89,2 | 1,7 |
| 6 nov. 2026 00:00 | −3,8 | 0,8 | 89,7 | 1,7 |
| 6 nov. 2026 01:00 | −4,3 | 0,4 | 90,7 | 1,6 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0,1 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 48/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 48 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,3 °C · 53 h
3 nov. 2026 14:17 → 3 nov. 2026 20:17
Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Källa: MET Norway · CC BY 4.0
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−8,6°C
Vind: 1,8 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 20:17−5,6°C
Vind: 1,8 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 20:17−2,6°C
Vind: 1,8 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
MET Norway · Prognos utfärdad: 3 nov. 20:17Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
4 nov. 02:00 → 5 nov. 02:00
2 300 m
0,1 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 700 m
0,1 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
3 200 m
0,1 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
6 h · Lämpligt väder · 6/6 bedömda timmar
6 h · Lämpligt väder · 6/6 bedömda timmar
6 h · Lämpligt väder · 6/6 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
−5,6°Snötillverkningspotential
48 / 48 hLängsta köldfönster: 48 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 4 nov. 2026 | −6,1° / −2,3° | 0 mm (22 h) |
| 5 nov. 2026 | −5,6° / −0,7° | 2,4 mm (24 h) |
| 6 nov. 2026 | −4,3° / −3,8° | 1,2 mm (2 h) |
Leverantörens uppdatering: 3 nov. 20:17 · Hämtat: 3 nov. 22:18 · Europe/Paris
MET Norway ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,3°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod4 nov. 2026 02:00 — 6 nov. 2026 07:0053 h · 2 700 m · Europe/Paris
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,3 °CTidigare prognos: −4,3 °C
Senaste prognos: −4 °C - Total nederbördPrognos
- −0,3 mmTidigare prognos: 6,5 mm
Senaste prognos: 6,2 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- −0,3 mmTidigare prognos: 6,5 mm
Senaste prognos: 6,2 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 53 h
Senaste prognos: 53 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | −4,3 °C | −4 °C | +0,3 °C |
| Total nederbördPrognos | 6,5 mm | 6,2 mm | −0,3 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 6,5 mm | 6,2 mm | −0,3 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 53 h | 53 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17
Hämtad: 3 nov. 2026 16:28
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 3 nov. 2026 20:17
Hämtad: 3 nov. 2026 22:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Les 3 Vallées
Val ThorensRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt
Piststatus · Rapporterat stängt
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Val ThorensRapport saknas
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2026-11-04
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Les 3 Vallées
Val Thorens4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt
Piststatus · Rapporterat stängt
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Val Thorens4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2026-11-04
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Les 3 Vallées
Val Thorens3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt
Piststatus · Rapporterat stängt
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Val Thorens3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2026-11-03
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Frågor om berget
Så läser du prognosen
Hur mycket snö väntas i Val Thorens?
Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.
Hur stort är snödjupet i Val Thorens?
Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.
Hur långt i förväg kan jag planera?
Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.
Varifrån kommer väderprognosen?
Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Öppna snösluttningar omger en tät by som klättrar i terrasser under klippiga bergskammar. Illustrationen kombinerar dessa lokala drag i ett eget schematiskt landskap. Den visar inte verkliga pister, topparnas lägen eller vägen till Orelle. Använd den officiella pistkartan för att hitta rätt.
Inför din skiddag
Har Val Thorens 150 eller 600 km pister?
150 km gäller det sammanhängande skidområdet Val Thorens–Orelle. 600 km gäller det större området Les 3 Vallées. Ingen av siffrorna avser enbart Val Thorens. Kontrollera den officiella kartan och var ditt liftkort gäller när du planerar en dag utanför det lokala området.[1][2]
Ingår Orelle i liftrapporterna för Val Thorens?
Den regionala rapporten grupperar Val Thorens och Orelle, men Les 3 Vallées publicerar också separata rapportsidor för orterna. Den tillgängliga sidan för Val Thorens klargör inte om eller vilka liftar i Orelle som ingår. PisteWindow behåller därför källans namn Val Thorens och behandlar inte uppgifterna som ett verifierat liftantal för hela området med 150 km pister.[3][8]
Kan jag använda öppningskartan för att planera hemvägen från en annan dal?
Kontrollera den officiella rapporten och förbindelsernas stängningstider innan du ger dig iväg. Val Thorens påpekar att kartan visar förväntade öppningar utanför drifttid. En planerad öppning bekräftar inte att liften går just nu. En rapport utan verifierad observationstid bekräftar inte heller att en förbindelse är öppen.[5][3]
Är en uppgift om snöfall samma sak som snödjupet i Val Thorens?
Nej. Snöfall och totalt snödjup är olika mått. Vädersidan hos Les 3 Vallées skiljer på snöfall och datumet för det senaste snöfallet och anger ett uppdateringsdatum för sidan. Ett tidigare snöfall är inte dagens snödjup. Sidans datum verifierar inte heller mättiden för varje värde. PisteWindow visar bara ett snödjup när källan uttryckligen anger att värdet avser det.[4]
Var kan nybörjare börja åka i Val Thorens?
Den officiella guiden visar två Easy Rider-områden, bland annat en zon vid transportbanden Castor och Pollux. Använd nybörjarguiden och den aktuella pistkartan för att välja en lämplig mötesplats. Kontrollera öppna liftar och pister innan du tar dig vidare till en annan del av berget.[6][2][3]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Val Thorens–Orelle · SkidområdeVal Thorens tourist office
- Val Thorens–Orelle · Les 3 Vallées · PistkartorVal Thorens tourist office
- Val Thorens · Lift- och piststatusLes 3 Vallées
- Val Thorens · SnörapportLes 3 Vallées
- Val Thorens · Praktisk informationVal Thorens tourist office
- Val Thorens · Easy Rider · NybörjarområdenVal Thorens tourist office
- Orelle–Val Thorens · Läge och höjdOrelle lift operator
- Les 3 Vallées · Regional lift- och pistrapportLes 3 Vallées
När åker du till bergen?
Välj dina datum för att följa vädret inför resan.